Sağlıklı yetişkin kadınlarda uygulanan 8 haftalık mat pilates egzersizinin, düşünme stilleri, psikososyal uyum ile mizaç ve karakter üzerine etkisi
The effect of pilates exercise on thinking styles, psychosocial adaptation, temperament and character on healthy adult women
  1. Tez No: 532805
  2. Yazar: EMRE OZAN TİNGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık mat Pilates egzersizinin sağlıklı yetişkin kadınlarda düşünme stilleri, psikososyal uyum ile mizaç ve karakter üzerine etkisini araştırmaktır. Bu doğrultuda, yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya, 19-39 yaşları arasında, 20 deney 22 kontrol grubundan oluşan, 42 gönüllü katılmıştır. Psikososyal uyumu ölçmek için, Hacettepe Kişilik Envanteri, düşünme stillerini ölçmek için, Rasyonel-Yaşantısal Düşünme Stilleri Ölçeği ve mizaç ve karakteri ölçmek için ise Mizaç ve Karakter Envanteri, fiziksel aktivite düzeyini ölçmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmıştır. SPSS 23 kullanılarak yapılan analizlerde; bağımlı örneklem t-testi, Ki-Kare, Shapiro Wilk ve Mann Whitney U, Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kurgulanmıştır. 8 hafta sonunda yapılan ölçümler sonucunda, düşünme stilleri açısından ne kontrol grubunda ne de deney grubunda istatistiki olarak anlamlı bir değişme meydana gelmemiştir. Hacettepe kişilik envanterinin sonuçları kontrol grubu için incelendiğinde; kişisel uyum, kendini gerçekleştirme, duygusal kararlılık, psikotik belirtiler, nevrotik eğilimler, sosyal ilişkiler, sosyal normlar ve anti sosyal eğilimleri istatistiki olarak anlamlı bir değişime göstermemiştir. Kontrol grubu katılımcılarının cevaplarıyla oluşturulan, sosyal uyum ve aile ilişkileri puanlarında düşüş gözlenmiştir. Kontrol grubunun katılımcılarının sosyal uyum ve aile ilişkileri puanlarında meydana gelen bu değişimin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu %95 güvenle söylenebilir. Deney grubunda ise uygulama sonrasında genel uyum, kişisel uyum ve sosyal uyumda anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Bununla birlikte, deney ve kontrol grubunun mizaç ve karakter envanteri alt boyutları değerleri istatistiki olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 8-week mat Pilates exercise on thinking styles, psychosocial adjustment, temperament and character in healthy adult women. In accordance with this purpose, 42 volunteers were included in the study, consisting of 20 experimental and 22 control groups, aged between 19 and 39 years. In order to measure psychosocial adaptation, Hacettepe Personality Inventory, Rational-Experiential Thinking Styles Scale was used to measure thinking styles and Temperament and Character Inventory to measure temperament and character, and International Physical Activity Questionnaire to measure physical activity level. In the analysis using SPSS 23; dependent sample t-test, Chi-Square, Shapiro Wilk and Mann Whitney U, Wilcoxon signed rank test were used and the level of significance was set at 0.05. As a result of the measurements made at the end of 8 weeks, no statistically significant change was observed in terms of thinking styles, neither in the control group nor in the experimental group. When the results of the Hacettepe personality inventory were examined for the control group; there was no statistically significant change in personal adaptation, self-realization, emotional stability, psychotic symptoms, neurotic tendencies, social relations, social norms and anti-social tendencies. There was a decrease in the scores of social adaptation and family relations which were formed by the answers of the control group participants. It can be said with 95% confidence that this change in social adaptation and family relations scores of the participants of the control group is statistically significant. In the experimental group, no significant change was observed in the general adaptation, personal adaptation and social adaptation after the application. However, the temperament and character inventory sub-dimensions of the experimental and control groups did not show a statistically significant difference.