Siyasal iletişimde iletişim teknolojilerinin kullanımı: Siyasi partiler Erzurum il yönetimi örneği
Use of communication technologies in political communication: Political parties Erzurum provincial management example
- Tez No: 532820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YURDİGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İletişim disiplini ve iletişim teknolojileri çağımızda hemen hemen bütün disiplinlerin kullandıkları bir alan olarak büyük önem arz etmektedir. Siyasal iletişim disiplini de bu alanlardan biridir. İletişimin siyaset üzerindeki rolü bağlamında, iletişim yöntem ve iletişim araçları önemli birer enstrüman olmaktadır. Kitlelere ulaşmayı kolaylaştıran iletişim teknolojileri siyasal iletişimin sağlanmasında önemli bir etkendir. Sadece seçim dönemlerinde değil, seçim dönemi dışında da var olan siyasal iletişim faaliyetlerinin sağlıklı yürütülmesi gerekmektedir. Bu sürecin sağlıklı yürütülebilmesi için, iletişim teknolojilerinin siyasi aktörler tarafından etkin ve amaca uygun olarak kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü siyasal iletişimde dağınık olan hedef kitleye mesaj aktarımı için bütün iletişim teknolojilerini kullanmak mesajın etkisini artıracağı gibi kitlesini de genişletecektir. Bu bağlamda gerek geleneksel gerek yeni iletişim teknolojileri mesaja ve amaca uygun olarak birlikte ve etkin kullanılmalıdır. Bu çalışma Erzurum'da faaliyet gösteren AK Parti, CHP ve MHP il ve merkez ilçe teşkilatları yönetim kurulunda yer alan siyasi aktörlerin seçim dönemi dışında iletişim teknolojilerini nasıl kullandıklarını ele almaktadır. Araştırmada nicel araştırma tekniği kullanılarak üç partinin yönetim kurulu üyelerine anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS programında değerlendirilerek betimsel analiz tekniği ile yorumlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda siyasi aktörlerin seçim dönemi dışında siyasal iletişim sürecinde geleneksel ve yeni medyayı aktif olarak kullanmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication discipline and communication technologies are of great importance as an area that almost all disciplines in our day use. Political communication discipline is also one of these fields. In the context of the role of communication on politics, communication methods and communication tools are important instruments. Communication technologies that facilitate access to the masses are an important influence in ensuring political communication. Political communication activities that exist not only during the election period but also outside the election period need to be carried out in a healthy way. In order for this process to be carried out healthily, it will be a great advantage for communication technologies to be used effectively and appropriately by political actors. Because the target group, which is dispersed in political communication, will expand its mass as it will increase the effectiveness of the message by using all the communication technologies to transmit the message. In this context, either traditional or new communication technologies should be used together and effectively in accordance with the message and purpose. This study examines how the political actors in the AK Party, CHP and MHP provincial and central district organizations in the Erzurum administration use communication technologies outside the election period. A questionnaire was applied to the members of the board of directors of the three parties using quantitative research technique and the results were evaluated in SPSS program and interpreted with descriptive analysis technique. As a result of the analysis, it was determined that political actors were not actively using traditional and new media in the political communication process outside the election period.