Eğitim aile sağlığı merkezinde çalışmanın aile hekimliği asistanlarının periyodik izlemler konusundaki bilgi düzeyine katkısı
The contribution of working in education familiy health center to level of knowledge about the periodic fallow-up of family pysician asisstants
- Tez No: 532821
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminin 18 ayı saha eğitimi için planlanmıştır. Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri ise yeni yeni uygulanmaya başlayan saha eğitimi için planlanmış kurumlarıdır. ÇalışmamızdaEğitim Aile Sağlığı Merkezinde çalışmanın Aile Hekimliği asistanlarının periyodik izlemler ile ilgili bilgi düzeyine katkısı tespit edilerek Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminde Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinin önemine dikkat çekmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: T.C Sağlık Bakanlığı'nınPeriyodik sağlık muayeneleri ile ilgili yayınlamış olduğu protokoller esas alınarak hazırlamış olduğumuz birinci basamakta yapılan periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili anketimizi 1 Mayıs 2018 ve 30 Haziran 2018 tarihleri arasında 4 ilde 9 merkezde Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde çalışmış ve çalışmamış olan Aile Hekimliği asistanlarına internet ortamında uyguladık. Bulgular: Çalışmamıza katılan 111 Aile Hekimliği asistanının 52'si(%46,8) Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde çalışmışken, 59'u(%53,2) Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde çalışmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: 18 months of Family Medicine Specialty Education was planned for field training. Education Family Health Centers are planned foundation for new field training The aim of the study was to show significance of Education Family Health Centers in Family Medicine specialization with determining the contribution of the knowledge of Family Medicine assistants about periodic monitoring. Materials and Methods: Questionnaire about periodic health examinations in the first stage, which were prepared by taking into consideration the protocol regarding periodic health examinations by the Ministry of Health, was applied electronically between the dates 2018 May 1 and June 30 on to the Family Medicine assistants who worked and did not work in Education Family Health Center. Results: 111 Family Medicine Assistants were participated in our study. 52(46,8%) of the them worked in the Education Family Health Center while 59(53,2%) did not work in the Education Family Health Center.