Toplam kalite yönetimi ve firma performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Yapı kimyasalları ve alçı sektörü üzerine İç Anadolu Bölgesi'nde bir araştırma
Determination of the relationship between total qualitymanagement and firm performance: A research on theconstruction chemicals sector and plaster in the centralanatolia region
  1. Tez No: 532840
  2. Yazar: YUSUF BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet koşulları, firmaların kalite yönlü uygulamalara önem vermesini zorunlu kılmıştır. Kalite yönlü uygulamaların ve dolayısı ile kalite yönetiminin en temel nedenleri arasında; firmanın rekabet gücünün geliştirilmesi, müşteri memnuniyetinin sağlanması, karlılığın arttırılması ve kuşkusuz firma varlığının devamlılığının sağlanması gibi faktörler yer almaktadır. Toplam kalite yönetimi, firmanın ürün veya hizmetlerini ürettiği süreçlerini geliştirerek, hem müşteri beklentilerini karşılayacak hem de ürün ve hizmetlerin kalitesini arttırmaya yönelik tüm kaynaklara odaklanmış şekilde tasarlanmış, bütünleşik bir yönetim sistemidir. Bu çalışmada; toplam kalite yönetimi uygulamalarının, firma performansı ile ilişkisi ve firma performansı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yapı fuarı ve mail ile veri toplanarak, yapı kimyasalları ve alçı sektöründe faaliyet gösteren ve toplam kalite yönlü uygulamalar yürüten İç Anadolu Bölgesi firmaları üzerinden bir örnek olay araştırması yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen birincil veriler, SPSS 22.0 İstatistik Paket Programı yardımı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda; toplam kalite yönetimine ilişkin dört boyut (Odak, Ödül ve Tasarım, Liderlik ve Eğitim, Tedarikçi Yönetimi ve Çalışan Katılımı) ile firma performansı arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, toplam kalite yönetimi uygulamalarının; firmalara dinamizm, çalışanlarda ve üretim süreçlerinde verimlilik artışı sağladığı, müşteri odaklılık, ödül, tasarım, liderlik, eğitim, tedarikçi yönetimi ve çalışan katılımı gibi kalite kriterlerinin firma performansı üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, increasing competition conditions necessitated companies to pay attention to quality-oriented practices. The main reasons for quality-oriented applications and therefore quality management include factors such as improving the firm's competitiveness, ensuring customer satisfaction, increasing profitability and, of course, ensuring continuity of firm presence. Total Quality Management is an integrated management system designed to improve the processes in which the company produces its products or services, and to meet customer expectations as well as to increase the quality of products and services. In this study, it was aimed to determine the effects of total quality management practices on firm performance and firm performance. In line with this objective, a research was carried out a case study on the Central Anatolia companies operating in the construction chemicals and gypsum sector and carrying out total quality oriented applications. The primary data from the study were analyzed with the help of the SPSS 22.0 statistical package program. Analysis of data; the four dimensions of Total Quality Management (Focus, Reward and Design, Leadership and Training, Supplier Management and Employee Involvement) and it has been found that there is a relationship between firm performance. In the study, Total Quality Management Practices, dynamism, firms, workers in the production process to increase efficiency and provide customer-focused, Award, Design, Leadership, Training, supplier management and employee involvement have a positive effect on firm performance, such as quality criteria, it was inferred that.