Ratlarda intraartiküler ibuprofen enjeksiyonunun kartilaj ve sinoviya üzerine etkisi
The effect of intraarticular ibuprofen injection on the cartilage and sinovium in rats
- Tez No: 532851
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Postoperatif yetersiz ağrı kontrolü, artroskopi sonrası geç taburculuk ve rehabilitasyonun önemli bir nedenidir. Tedavisinde intraartiküler ilaç enjeksiyonları, minimal sistemik yan etkileri nedeniyle tercih edilen yöntemlerdendir. Bu amaçla sıklıkla kullanılan lokal anesteziklerin kartilaj dokusu üzerine sitotoksik etkilerinin gösterilmesi bu ilaçların kullanımını kısıtlamıştır. Son yıllarda non-steroidal anti-inflamatuar ilaçların da intraartiküler uygulanması tartışılmaktadır. Ancak literatürde ibuprofenin sağlıklı kartilaj dokusundaki histopatolojik etkilerini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, intraartiküler kullanımı ile gündeme gelmekte olan ibuprofenin histopatolojik etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya dahil edilen 20 ratın sağ alt ekstremiteleri çalışma, sol alt ekstremiteleri kontrol grubu için kullanıldı. Sağ dize ibuprofen 25 mg 0.25 ml, sol dize 0.25 ml %0.9 SF intraartiküler olarak enjekte edildi. Randomize oluşturulan 5 grup, 1.,2.,7.,14 ve 21. günlerde sakrifiye edildi, her iki diz eklemleri disseke edildi. 4 hafta dekalsifikasyon sonrası hematoksilen-eozin ile boyanarak ışık mikroskopisinde incelendi. Diz eklemi, sinovyum ve periferik alanlardaki inflamasyon bulguları; konjesyon, ödem, nötrofil infiltrasyonu, kronik inflamasyon, sinoviyal hiperplazi, subintimal fibrozis parametleri ile histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Postoperative poor pain control is an important cause of late discharge and rehabilitation after arthroscopy. In treatment, Intraarticular drug injections are preferred methods because of their minimal systemic side effects. For this purpose, showing the cytotoxic effects of local anesthetics used on cartilage tissue has been restricted to the use of these drugs. In recent years, the intra-articular application of non-steroidal anti-inflammatory drugs has been discussed. However, there is no study investigating the histopathological effects of ibuprofen in healthy cartilage tissue. Therefore, we aimed to study the histopathological effects of ibuprofen, which come into question with the use of intraarticular use. The right lower extremities of the 20 rats included in the study were used for treatment group and the left lower extremities for the control group. 0.25mg/0.25 ml of ibuprofen into left knee and 0.25 ml of 0.9% SF were injected intraarticularly. Five randomized groups were sacrificed following 1, 2, 7, 14, and 21 days, both knee joints were dissected. They were stained with hematoxylin-eosin and examined by light microscopy 4 weeks after decalcification. Signs of inflammation in the knee joint, synovium and peripheral areas; congestion, edema, neutrophil infiltration, chronic inflammation, synovial hyperplasia, subintimal fibrosis were evaluated histopathologically.