RHE 241 ve RHE 248 moleküllerinin anti-inflamatuvar ve anti-kanser etkileri
Anti-inflammatory and anti-cancer effects of RHE 241 ve RHE 248 molecules
- Tez No: 532850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde birçok tıbbi araştırmanın amacı, daha güvenli ve daha etkili antikanser ajanları keşfetmektir. Benzoksazol bileşikleri, antikanser aktiviteleri de dahil olmak üzere geniş çapta biyolojik aktiviteleri nedeniyle tıbbi kimyada önemli parçalardır. Benzoksazol bazlı bileşiklere verilen ana örneklerden biri, çeşitli tümör hücresi tiplerine karşı sitotoksik aktiviteye sahip olan UK-1 (Bis-benzoksazol) 'dir. Daha güçlü antikanser ilaçları sentezleme arayışında, yüksek verimle yeni bis-benzoksazol (RHE 241 ve RHE248) türevleri tasarladık ve ürettik. Bis-benzoksazol türevleri, 4-kloro ikameli 2-aminofenol ve uygun dikarboksilik asitler arasındaki tek potlu siklizasyon kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin antikanser aktiviteleri, insan prostat (DU145) ve meme (MCF7) kanser hücreleri üzerinde MTT analizi kullanılarak test edildi, deneyler, mitokondriyal dehidrojenaz yoluyla canlı hücrelerin aktivitesi anlamına gelen hücre canlılığını ölçmek için kullanılır. Tetrazolyum MTT tuzunun (3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2,5-difenil tetrazolyum bromür) formazana dönüşümünü katalize eder. Bu dönüşüm sadece canlı hücrelerde meydana gelir, bu nedenle hücrelerin proliferatif ve metabolik değerlendirilmesi çok önemlidir. Ayrıca, bis-benzoksazol türevlerinin LPS ile uyarılmış ve uyarılmamış makrofaj hücre hatları (RAW 264.7) üzerindeki anti-enflamatuar etkisini, TNF-a, IL-1β ve IL-6 üretim seviyesini değerlendirmek için sandviç ELISA kullanarak da test ettik. Her iki reaktifimiz de, prostat ve meme kanseri hücreleri ile makrofaj hücre hattı üzerinde anti-proliferatif etki göstermiştir. Bu gözlemlenen etki doz ve zamana bağlıydı. Test edilen her kimyasalda (50μg / ml, 75μg / ml ve 100μg / ml) farklı konsantrasyonlar kullandık ve hücreler 24 saat, 48 saat ve 728 saat süreyle inkübe edildi. Bu çalışma, günümüzde kullandığımızın dışında birçok yan ve yan etkisi olan alternatif anti-kanser ilaçları elde etmek için ileri sürecektir. bis benzoksazol bazlı RHE 241 ve RHE 248 molekülleri, ihtiyaç duyulan anti-kanser ilaçlarının özelliklerini ve arzularını veren ideal bir bileşik olabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the aim of many medical research is to discover new safer and more effective anticancer agents, benzoxazole compounds are important fragments in medicinal chemistry because of their wide range of biological activities, including anticancer activities. One of the main examples to benzoxazole based compounds is UK-1 (Bis-benzoxazole) which has cytotoxic activity against a variety of tumorous cell types. In the quest of synthesizing more potent anticancer drugs, we designed and produced new bis-benzoxazole (RHE 241 and RHE248) derivatives with high yields. Bis-benzoxazole derivatives were synthesized using one-pot cyclization between 4-chloro substituted 2-aminophenol and suitable dicarboxylic acids. Synthesized compounds' anticancer activities were tested by using MTT assay on human prostate (DU145) and breast (MCF7) cancer cells, the assays is used to measure cell viability which is mean the activity of the living cells through mitochondrial dehydrogenase which catalyzes the conversion of tetrazolium MTT salt (3- (4,5dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) to formazan. This conversion occur only in the living cells therefore it is very important in evaluation the proliferative and metabolic of cells. We also tested the anti-inflammatory effect of bis-benzoxazole derivatives on LPS stimulated and unstimulated macrophage cell lines (RAW 264.7) by using sandwich ELISA to assess level of TNF-α, IL-1β ve IL-6 production. Both of our reagents had anti-proliferative effect on prostate and breast cancer cells as well as macrophage cell line. This observed effect was dose and time dependent. We used different concentrations of in each tested chemicals (50μg/ml, 75μg/ml and 100μg/ml) and cells were incubated for 24 hours, 48 hours and 728 hours. This study will push forward to obtain alternative anti-cancer drugs other than those we use today which have many side and adverse effects. bis benzoxazole based RHE 241 and 248 molecules can be an ideal compounds which gives the properties and desire of anti- cancer drugs that is needed.