Türev ürün kullanımının Türk bankacılık sektörü'nün etkinliği ile ilişkisi
Relationship between Turkish banking sector's efficiency of derivatives usage
- Tez No: 532856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın amacı, Türk Bankacılık Sektörü' nün etkinliğinde türev ürün kullanımının rolünü ortaya koymaktır. Bu amaçla 2005-2016 yılları arasında faaliyet gösteren kamu, özel ve yabancı sermayeli bankaların etkinlikleri araştırılmış ve bu etkinlikleri üzerinde türev ürün kullanmalarının etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Türev ürün kullanmanın etkinlik üzerinde bir etkisinin olup olmadığı test edilirken bazı kontrol değişkenleri de modele dahil edilmiştir. Bankaların etkinliği Veri Zarflama Analizi ile; türev ürün kullanımının etkinliğe etkisi ise Tobit regresyon analizi ile test edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, türev ürün kullanımının etkinlik üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı ve negatiftir. Çalışmada kullanılan kontrol değişkenlerinden aktif büyüklüğünün bankaların etkinliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yokken, toplam borçlar ve sermaye yeterlilik rasyosunun etkinlik üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the role of derivative products in the effectiveness of the Turkish Banking Sector. To this end, the activities of public, private and foreign banks operating between the years of 2005 and 2016 were investigated and it was researched whether the use of derivative products on these activities was effective. Some control variables were also included in the model when testing whether the effect of using a derivative is an effect on efficiency. The effectiveness of the banks was tested by Data Envelopment Analysis and the effect of the use of derivative products by tobit regression analysis. According to the findings of the study, the effect of the use of derivative on the effectiveness is statistically significant and negative. While there was no statistically significant effect of the size of the assets on the activity of the banks from the control variables used in the study, the effect of the total debts and the capital adequacy ratio on the activity became positive and significant.