İktisadi kalkınmaya yaklaşım açısından İbn Haldun ve Adam Smith
In terms of approach to economic development Ibn Khaldun and Adam Smith
  1. Tez No: 532880
  2. Yazar: ESRA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ekonomik kalkınma konusu her ne kadar İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra daha sistematik olarak incelenmeye başlandıysa da, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bu dönemden önce de araştırmalara konu olmuştur. Bu araştırmalar çoğu zaman araştırmacıların ve düşünürlerin farklı bakış açısından kaynaklanmıştır. İbn Haldun ve Adam Smith, birbirinden farklı iki düşünür olarak bilinmektedir. Çalışmamızda her ne kadar birbirinden farklı zamanlarda ve farklı coğrafyalarda yaşamış olan iki düşünürün aslında aralarında çok büyük farklılıkların olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Her ikisinin de hem iktisadi hem de ahlaki değerler konusunda, farklı dille ama aynı fikri yaklaşımla nasıl birbirine yaklaştığı bu çalışmada ifade edilmiştir. Aynı zamanda, birbirinden habersiz bir şekilde yazılan Mukaddime ve Ulusların Zenginliği eserlerinin tek amacının da toplum faydasına ulaşmak ve insanlarda farklı bakış açısını yakalamak umuduyla yazıldığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the issue of economic development has begun to be examined more systematically after the Second World War, the level of development of countries has been the subject of research before this period. These researchers are often based on a different perspective of researchers and thinkers. Ibn Khaldun and Adam Smith are known as two different thinkers. The two thinkers who have lived in different times and in different geographies in our work have in fact tried to show that there are not very great differences between them. We have tried to express as much as possible in this thesis that we are both different in terms of both economic and moral values but how the same idea approaches each other. At the same time, unaware of each other form of written Muqaddima and reach the Wealth of Nations also works to the benefit of society and the sole purpose is noted that people hoping to catch the articles from different perspectives.