Eş uyumu aile içi iletişimi ve anne baba tutumlarının 4-6 yaş çocuğun davranış ve uyumuna etkisinin incelenmesi
Effects of partner compatibility, familial communication and parental attitudes on behaviours and compliance problems of children aged 4to 6
  1. Tez No: 532881
  2. Yazar: MERVE ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, eşler arası uyum, aile içi iletişim ve anne baba tutumlarının 4-6 yaş arası çocukların davranış ve uyum problemlerine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada eşler arasındaki uyum ölçümleri için Locke ve Wallace İlişki Uyum Ölçeği, anne baba tutumlarının ölçümü için ''PARI" aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumu ölçeği, kişisel bilgiler içinse sosyo-demografik form kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini okul öncesi eğitim gören 4-6 yaş çocuğa sahip 100 birey oluşturmaktadır. Katılımcılar İstanbul ili Sultangazi ilçesindeki Özel bir Anaokulu öğrenci velileri arasından gönüllülük esasına uygun olarak seçilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutum ölçeğine ait maddelerin betimsel istatistikleri belirlendikten sonra ölçeklerin alt boyutlarıyla aralarındaki ilişkiyi saptayabilmek için Anova ve T testi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; Kişilerin çocuklarına karşı olan tutumları eğitim durumlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Fark çıkan gruplara baktığımızda ilkokul mezunu annelerin aşırı koruyucu ve daha sıkı bir disipline sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kişilerin çocuklarına karşı tutumları yaşlarına göre farklılık göstermektedir.41-50 yaş grubundaki ebeveynlerin aşırı koruma iç güdüsüne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kişilerin çocuklarına karşı olan tutumları gelir düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Düşük gelire sahip olan kişilerin disiplin konusunda daha hassas oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effects of partner compatibility, familial communication and parental attitudes on behaviours and compliance problems of children aged 4 to 6. In this research, Locke-Wallace relationship adjustment scale has been used to measure the adjustment between partners, Parent Attıtude Research Instrument (PARI) has been used to measure attitudes of parents and social-demografic form has been used for idividual information. Sample of the research contains 100 people who have got children aged 4 to 6 in the preschool period. Participants have been assigned among the voluntary parents of students in Kindergarten in Sultangazi, Istanbul. The data has been analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0. After the descriptive statistics of the matters in family life and raising kids attitudes were determined, Anova and T test were used to identfy the relations between scales and their sub-dimensions. According to the findings of the research, attitudes of people forward to their children differ in respect of their education level. Looking at the different groups we can see that primary school graduated mothers are seen as they are overprotective and they have iron discipline. Attitudes of people forward to their children differ in respect of their ages. Parents aged 41 to 50 are seen as they have instinct of overprotection. Attitudes of people forward to their children differ in respect of their income rates. Parents who have got low income levels are seen as they are more sensitive about the matter of discipline