İspanya'daki üniversite öğrencilerinin yabancı dil olarak Türkçe dersine ilişkin deneyimleri: Granada Üniversitesi örneği
Experiences of university students in Spain related to the classes of Turkish as a foreign language: Sample of University of Granada
- Tez No: 532890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR CANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu araştırmanın amacı İspanya'da bulunan Granada Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Fakültesi'nde yabancı dil olarak Türkçe dersi alan öğrencilerin derslere yönelik deneyimlerini öğretim sürecinin öncesinden sonrasına kadar geniş bir yelpazede ortaya koymaktır. Bir durum çalışması olan bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme formu yaklaşımı ile yürütülmüştür. Bu araştırmayı yürütmek için araştırmacı tarafından tez danışmanı ve nitel araştırma uzmanı kontrolünde bir görüşme formu hazırlanmıştır. Hazırlanan görüşme formu kullanılarak Granada Üniversitesinde 2015-2016 ve 2016-2017 akademik yıllarında Türkçe derslerine katılan 18 gönüllü öğrenci ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Ortaya çıkan bütüncül bulgular ilgili yayın ve çalışmalar ışığında değerlendirilerek araştırma sonuçları 11 ana başlık altında sunulmuştur. Araştırmanın sonuçları; öğrencilerin genel olarak yabancı dil öğrenme nedenlerini, yabancı dil olarak Türkçe öğrenmeye başlama nedenlerini ve Türkçeyi hangi amaçlarla kullanmak istediklerini, derslere devamlılıklarını ve derslere katılımlarını, derslerden önce ve sonra Türkiye, hakkındaki görüşlerini, derslerden beklentilerini ve derslerden önce sahip oldukları olumlu ve olumsuz düşünceleri, derslerde yaşadıkları zorlukları, derslerde kendilerini başarılı hissettikleri yönleri, Türkçeyi ders dışında nasıl kullandıklarını, anadili Türkçe olan öğretmenle ders yapma deneyimini, derslerden sonra Türkçe öğrenimlerini nasıl sürdürmeyi planladıklarını, derslerin iyi olduğu yönleri ve derslerin geliştirilmesi gereken yönleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal experiences of students of Turkish as a foreign language course in University of Granada in Spain in a wide range extending from pre-learning to post-learning periods. This research is a case study and it is conducted using in-depth interview method, one of the qualitative research methods. a semi-structured interview form is prepared to carry out the research by the researcher under control of the master's thesis supervisor and an expert of educational sciences. In-depth interviews are made via the semi-structured interview form with 18 volunteer students participating Turkish classes in University of Granada during 2015-2016 and 2016-2017 academic years. The data is analyzed via content analysis method. The findings are evaluated in the light of literature and the results are presented under 11 main titles. The results of the study covers reasons why students learn foreign languages, reasons why students started learning Turkish and their purposes to use Turkish, students' attendance and participance in the classes, students' opinions about Turkey before and after the classes, expectations from the course and their positive and negative feelings before the classes, difficulties students faced during classes, points students felt themselves successful during the classes, how they use Turkish outside the class, students' experiences about learning Turkish from a native speaker teacher, how they plan to improve Turkish after the course, good sides of the classes and the points to be improved.