Coherence and effectiveness of EU foreign policy: The cases of Bosnia and Herzegovina, and Kosovo
Avrupa Birliği dış politikasının tutarlılığı ve etkinliği: Bosna Hersek ve Kosova vaka incelemeleri
  1. Tez No: 532918
  2. Yazar: DENİZ MUTLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DIMITRI TSAROUHAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) dış politikasının tutarlılığını ve etkinliğini, AB'nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'nın (ODGP) doğmasında kritik bir rol oynayan, Bosna Hersek ve Kosova vakalarını ele alarak incelemektedir. AB dış politikası, Bosna Hersek ve Kosova'da tutarlı ve etkili oldu mu?“Tutarlılık”kavramı, AB kurumları, AB üye ülkeleri ve AB dış politika araçları arasındaki ilişkiyi incelemek için en uygun kavramların başında gelmektedir. Bu araştırma, Bosna Hersek ile Kosova'da kullanılan AB dış politika araçlarını, yeni bir kavram olan“algılanan tutarlılık”kavramını kullanarak analiz etmektedir. Algılanan tutarlılık kavramı, AB'nin üçüncü ülkelerde uyguladığı dış politika araçlarını, yerel aktörlerin bakış acısıyla ele almaktadır. Bu tez ayrıca, tutarlılık ve etkinlik arasında“doğrusal”bir ilişki olup olmadığını inceleyerek, tutarlılık ve etkinlik süreci arasında ortaya çıkan faktörler üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the coherence and effectiveness of the European Union (EU) foreign policy by focusing on two crucial cases that shaped the emergence of the Common Foreign and Security Policy (CFSP) of the Union: Bosnia and Herzegovina, and Kosovo. Has the EU foreign policy been coherent and effective in Bosnia and Kosovo? The concept of“coherence”has high explanatory power to analyse the relationship between the EU institutions, the EU member states, and the EU foreign policy instruments. Accordingly, this research examines the coherence of EU foreign policy instruments used in Bosnia and Kosovo by developing a new analytical concept:“perceived coherence”which focuses on the degree of receptivity amongst local agents regarding the coherence of EU policy instruments applied in their country, namely the EU accession process, the CSDP missions and mediation. After analysing the coherence of the EU foreign policy in Bosnia and Kosovo, this study focuses on the factors that come into play between coherence and effectiveness.