Peyami Safa'nın Ateş Böcekleri adlı eseri (inceleme-metin)
Peyami Safa's book named Ateş Böcekleri (analysis-text)
- Tez No: 532942
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİD NAZAR MAHDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türk edebiyatında psikolojik mahiyetli romanlar kaleme almış olan Peyami Safa, romanlarının yanında hikâyeler de kaleme almış bir ediptir. Özellikle insanların sadece iç maceralarını ve bireysel buhranlarını ele almakla yetinmemiş, toplumsal çatışma ve kültürel tezatlık noktasından da insanların durumunu ele alarak psiko-sosyal tarzda eserler kaleme almıştır. Bu eserlerin başında gelen Ateş Böcekler adlı hikaye kitabı, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte ve yazarın gençlik döneminde yalın bir Türkçe ve anlaşılır bir dille kaleme aldığı bir eserdir. Bu çalışma, Peyami Safa'nın yazdığı eserleri temele alarak Ateş Böcekler adlı hikaye kitabı hakkındadır.
Özet (Çeviri)
Peyami Safa, who is a well-known author of psychologically novels in Turkish literature, wrote many stories in addition to his novels. Peyami Safa had not only been able to interest in people's internal adventures and individual depression, but he has also received works in psycho-social style by taking the situation of people from the point of social conflict and cultural contradiction. One of the most known stories of his works was titled“Ateş Böcekleri”, which had been written with a simple Turkish and understandable language in the author's youth years, which is a work that focused on the transition from the Ottoman Empire to the Republic. This work aims at discussing the“Ateş Böcekleri”based on works written by Peyami Safa.