Peyami Safa'nın 'Canan' adlı romanının söz varlığı
Vocabulary of Peyami Safa's novel 'Canan'
  1. Tez No: 755705
  2. Yazar: TUĞÇE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA LEVENT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Edebiyatımızın birçok alanında eser vermiş ve inceleme yazıları bulunan Peyami Safa'nın hayatı ve eserleri üzerine yapılmış pek çok çalışma mevcuttur. Fakat yapılan çalışmalar incelendiğinde Peyami Safa'nın“Canan”adlı eseri üzerine daha önce söz varlığı alanında inceleme yapılmadığı görülmüştür. Buradan hareketle literatüre bu alanda katkı sağlamak çalışmamızın ana amacını oluşturmaktadır. Çalışmamız, Peyami Safa'nın“Canan”adlı romanının söz varlığının tematik yönden incelenmesinden oluşmuştur. I. Bölümünde Giriş kısmı bulunmaktadır. Bu bölümde Sözcük Bilimi, Söz Varlığı, Sözlük Bilimi ve Anlam Bilimi hakkında bilgiler verilmiştir. II. Bölümde Peyami Safa'nın Hayatı, Edebi Kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler sunulmuştur. III. Bölümde sözcüğün anlam ve kökenine göre oluşturulan Gramatik Dizin bulunmaktadır. IV. bölümde ise sözcüklerin anlam karşılıklarına göre sınıflandırıldığı tematik sözlük bulunmaktadır. Sonuç bölümünde Peyami Safa'nın“Canan”romanı üzerine yapılan söz varlığı incelemeleri sonucunda ulaşılan sayısal verilerin değerlendirilmesi ve yorumlanması bulunmaktadır. Çalışmanın söz varlığı alanında yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many studies on the life and works of Peyami SAFA, who has worked in many areas of our literature and has reviews. However, when the studies were examined, it was seen that Peyami SAFA's work named“Canan”had not been studied in the field of vocabulary before. From this point of view, contributing to the literature in this field is the main purpose of our study. Our study was formed by examining the vocabulary of Peyami Safa's novel“Canan”from the thematic point of view. In the introduction, information about Lexicology, Vocabulary, Lexicology and Semantics is given. In the first part, information about Peyami Safa's life, her understanding of art and her works are presented. In the second section, there is a Grammatical Index created according to the meaning and origin of the word. In the third part, there is the thematic dictionary in which the words are classified according to their semantic equivalents. In the conclusion part, there is the evaluation and interpretation of the numerical data obtained as a result of the vocabulary studies on Peyami Safa's novel“Canan”. The aim of the study is to contribute to new studies in the field of vocabulary.