Mekân ve form ilişkisinde ikonik bir yaklaşım: Starchitecture tasarım anlayışı
An iconic approach to space and form: Starchitecture design approach
  1. Tez No: 532950
  2. Yazar: ZEYNEP TELYAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tarihte insanoğlunun mekân ile serüveni, onu ele alışı her dönem farklılık göstermiştir. Mimarlığın insan tarafından algılanışı da bu paralellikte değişmiştir. Bu çalışmada incelenen mekân ve form kavramları, yapı formu ve iç mekân diyaloğunun ikonik yapı ölçeğinde araştırılmasını kapsamaktadır. Tarihten günümüze her zaman mevcut olan ikon yapılar küreselleşmenin etkisiyle günümüzde dünya çapında ün sahibi olan mimarların ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mimarın yıldız olma hali toplum üzerinde yapıtlarına olan ilginin artmasına, merak duygusunun oluşmasına sebep olmaktadır. Bu mimari ürünlerin insan üzerindeki görsel algısı ise hem mimarı ile hem de kent ile özdeşleşerek kentin odak noktası, simgesi halini almaktadır. Bu etmenlerle birlikte bu ilgi ve dikkat çekme ikilemi ile oluşan yapıların mimari tasarım anlayışları incelenerek ortaya çıkan salt kabuk etkisi, iç mekânın öneminin azalması, yapı sahiciliğinden ve bağlamdan kopmanın meşrulaşması konuları incelenmiştir. Sonuç olarak son dönemlerde tartışılan birçok mimari anlayıştan biri olan starchitecture tasarım anlayışının temel noktası olarak bahsedebileceğimiz starchitect e ait olan yapıtların bu çalışma kapsamında mevcudiyeti, oluşumu ve iç mekâna getirdikleri ile kapsamlı araştırması ve örnekler üzerinden incelemesi yapılmıştır. Bu bağlamda konunun iç mekânsal ölçekte getirdikleri ile detaylandırılıp yeni sorular ortaya konularak starchitecture temelli tartışmalara katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the past, human beings' adventures with space have always differed in their handling. The perception of architecture on the human side has also changed in this parallel. The concepts of space and form investigated in this study include the investigation of structure form and inner space dialectic on the iconic structure scale. The ever-present iconic structures that have always been present in daily history are antagonized by the influence of globalization as products of architects, who are now reputed. The star becoming an architect leads to an increase in interest in the buildings of society and a feeling of curiosity. The visual perception of these architectural products on the human being becomes the focal point of the city, becoming a symbol of the city, by becoming more independent with both architecture and the city. These factors and the architectural design conception of the buildings formed by the dilemma of attention and attention draw attention to the issues such as the shell effect, the reduction of the interior design, and the legitimacy of building authenticity and contextualization. As a result, the starchitect which can be mentioned as the basic point of the starchitectecture design concept, which is one of the many architectural approaches discussed in recent times, has been examined through its comprehensive research and examples with the presence, formation and interior space of the works belonging to the starchitect. In this context, it is thought that the subject will be added to the interior spatial scale and added new questions, it will contribute to the discussions based on starchitecture.