Cultural indoctrination and its influence on decision-making in the hyper-competition era
Kültürel endoktrinasyonun hiper rekabet döneminde karar vermedeki etkisi
- Tez No: 532949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerde ve gelişen pazarlarda bulunan küresel firmalar bağlamında kültürel endoktrinasyon ile bunun rasyonel karar verme sürecine etkileri arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Organizasyonlar, farklı kültürel geçmişlerden gelen paydaşlarla ve yerel yöneticilerle etkileşime geçme ihtiyacı duymaktadır. Bu nedenle bireysel ve toplu yaklaşımları oluşturan bireysel gereklilikleri anlayabilmek kararları ve onların etkilerini tahmin etmede yardımcı olacak ve süreçte yaşanabilecek aksaklıkları ve sapmaları önleyecektir. Bütünsel bir literatür taramasına dayanan bu tez, gelişen pazarlarda küresel firmaların karar verme sürecine etki eden din, milliyetçilik, kültürel kurumsallaşma, kültürel zeka ve değer yönelimleri kuramı gibi kültürel endoktrinasyon unsurlarını incelemektedir
Özet (Çeviri)
This research explores the connection between cultural indoctrination and its implications for rational decision making in the context of global firms in emerging markets and developing countries. As organizations are confronted with the need to engage with stakeholders and local managers from different cultural backgrounds, understanding cultural imperatives into individual and collective approaches to making a decision will help in anticipating decisions and their implications and also avoid flaws and deviations in the process. Based on an integrated literature review, this thesis examines the following factors included in cultural indoctrination: Religion, Nationalism, Cultural Institutionalization, Cultural Intelligence and the Values Orientation Theory on the decision-making process of global firms in emerging markets