Türk hukukunda idari kolluk yetkisinin özel hukuk kişilerine devri
The delegation of administrative police powers to private persons in Turkish law
  1. Tez No: 532970
  2. Yazar: BETÜL SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk hukukunda idari kolluk yetkilerinin özel hukuk kişilerine devri, Anayasa'nın söz konusu yetki devrine izin verip vermediği, eğer izin veriyorsa bunun sınırlarının ne olduğu sorusu etrafında ele alınmıştır. Özel kişilere idari kolluk yetkisi veren düzenlemelerin çeşitliliği karşısında, mahkeme kararları ve doktrinin bütüncül ve tutarlı bir yaklaşım geliştiremediği görülmüştür. Bu nedenle Anayasa'nın 128'inci maddesi çerçevesinde asli görev tanımı yapılarak idari kolluk yetkilerinin özel kişilere devriyle ilgili anayasal sınır bir ölçüde netleştirilmiştir. Kolluk yetkileri, eylem ve işlemler bakımından sınıflandırılarak her bir sınıfta asli görev tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Yapı denetimi, özel güvenlik, araç muayene raporu ve araç çekme ve götürme faaliyetleri gibi örnekler üzerinden özel kişiye devredilebilecek ve devredilemeyecek yetkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The delegation of the administrative police powers to private persons in Turkish Law has been handled around the question whether the Constitution permits such delegation of the power, and if so, what the limits of the delegation are. In the face of the variety of the regulations granting administrative police powers to private persons, it has been seen that a holistic and consistent approach has not been developed by the courts and the doctrine. Therefore, the constitutional boundary regarding the delegation of administrative police powers to private persons has been clarified to some extent by describing the fundamental function within the scope of the article 128 of the Constitution. By categorizing the police powers in reference to acts and operations, the fundamental functions have been identified in each category. The authorities alienable and inalienable have been specified with the examples such as building audit, private security, vehicle inspection report and vehicle towing.