Urla kıyı düzlüğünün paleocoğrafyası ve Limantepe-Klazomenai (Urla-İzmir) arkeolojisi üzerine sedimantolojik-paleontolojik katkılar
Paleogeography of the Urla coastal plain and sedimentological-paleontological contributions to the Limantepe-Klazomenai archeology (Urla-İzmir)
  1. Tez No: 532969
  2. Yazar: FATMA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
'Urla Kıyı Düzlüğünün Paleocoğrafyası ve Limantepe-Klazomenai Arkeolojisi Üzerine Yapılan Araştırmalara Sedimantolojik ve Paleontolojik Katkılar' başlıklı bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Urla kıyı düzlüğü ve yakın çevresinin fiziki coğrafya özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Urla kıyı düzlüğünde yapılan delgi sondaj çalışmalarından elde edilen sedimantolojik, stratigrafik ve paleontolojik veriler ile Urla kıyı düzlüğü paleocoğrafyası ve Limantepe-Klazomenai arkeolojisi üzerine paleontolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Urla kıyı düzlüğü Urla Yarımadasıʼda bulunmaktadır. Batı kesimden Karaburun Yarımadası ile sınır oluşturan Gülbahçe Körfezi ve kuzeyinde İzmir Körfezi, güneyinde ise Sığacık Körfezi tarafından sınırlandırılmıştır. Urla kıyı düzlüğü batı ve doğu kesimlerinde bulunan dağlık kütleler arasındaki alüvyal-kolüvyal özellikteki bir depresyondur. Depresyon temel olarak Miyosen kireçtaşı üzerine sel karakterli akarsuların çevredeki yüksek alanlardan getirip biriktirdiği materyallerle oluşmuştur. Oluşumunda etkili diğer bir faktör ise Holosenʼde meydana gelen deniz seviyesi değişimeleridir. Miyosen kireçtaşının oluşturduğu temel anakayanın yanında volkanik faaliyetlere bağlı volkanitlerde yer almaktadır. Delgi sondajlardan alınan 358 örneğin tane boyu; hidrometre ve elek analizi ile belirlenmiştir. Sedimanların tene boyu özellikleri ve değişen hidrodinamik koşullar belirlenmiştir. Paleontolojik analizler için alınan 154 örneğin makro ve mikro fosil incelemeleri yapılmıştır. Denizel ortam, lagün ve bataklık ortamları ile karasal ortamı temsil eden fosiller bulunmuştur. Ostracodlar, Foraminiferler ve Mollukslara (Gastropod ve Bivalvialara) ait farklı ortamlarda bulunan türlere rastlanılmıştır. Bu türlerin sayısal varlığı, birlikte bulunmuş olduğu türler değerlendirilerek ortam belirlemede kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study titled 'Paleogeography of Urla Coastal Plain and Sedimantological and Palaeontological Contributions to the Research on Limantepe-Klazomenai Archeology' consists of two main parts. In the first chapter, the physical geographical features of the coastal plain of Urla and its immediate surroundings have been examined. In the second part, paleontological evaluations were carried out on the sedimentary, stratigraphic and paleontological data obtained from drilling drilling studies on the Urla coastal plain, on the paleogeography of Urla coastal plain and on Limantepe-Klazomenai archaeolgy. The Urla coastal plain is located on the Urla Peninsula. It is bordered by the Gulf of Gülbahçe, the Gulf of Izmir to the north and the Sığacık Gulf to the south, the Karaburun Peninsula to the west. The Urla coastal plain is a depression in the alluvial-colluvial feature between the mountainous masses in the western and eastern parts. Depression is mainly caused by floods on the Miocene limestone, which are collected from the surrounding high fields. Another factor that is influential in the formation is the sea level changes occurring in the Holocene. The basement is formed by the Miocene limestone and is located in volcanic rocks connected to volcanic activity. The grain size of 358 samples taken from drilling; were determined by hydrometer and sieve analysis. The grain size characteristics of sediments and the changing hydrodynamic conditions have been determined. For paleontological analysis, 154 samples were taken from macro and micro fossil analyzes. The marine environment, lagoon and swamp environments and fossils representing the terrestrial environment were found. Ostracods, Foraminifera and Molluks (Gastropod and Bivalvia) have been found in different environments. The numerical presence of these species was used to determine the environment by evaluating the species in which they were found.