Safiye Erol'un kurmaca metinleri üzerine tematik bir inceleme
The thematic study on Safiye Erol's literary texts of fiction
  1. Tez No: 532976
  2. Yazar: NESLİHAN TIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
2 Ocak 1902 ve 1 Ekim 1964 tarihleri arasında yaşamış olan Safiye Erol, Türk Edebiyatı'nın hakkı ancak ölümünden yıllar sonra teslim edilmiş önemli isimlerindendir. Çocukluk yıllarından itibaren parlak zekâsı ve hassasiyeti sayesinde dikkatleri üzerine çeken yazarımız, ailesinin eğitim konusundaki özeniyle iyi bir öğrenim görür. Yirmi altı yaşında şarkiyat doktorasını tamamlayıp Almanya'dan yurda döndüğü zaman milletine hizmet etmek gayesindedir. Bu gayeyle 1927 – 1928 tarihlerinde“Dilârâ”ve“Safiye Sâmi”imzalarıyla yazı hayatına başlar. Ele aldığı konular artık şekil değiştirmiş olsa da günümüz insanına rehber olabilecek niteliktedir. Aşk, evlilik, kadın – erkek ilişkileri, kadın, çalışan kadın, sosyal hayat, yalnızlık, dini ve ahlaki değerler, eğitim vb. temalar hakkındaki tespitleri bugün dahi pek çok sorunumuza ışık tutmaktadır. Amacımız, bu tespitleri tematik bir çalışma ile okurlara sunmaktır. Böylece edebiyat başta olmak üzere tarih, sosyoloji, psikoloji, felsefe gibi dallarda çalışma yapan araştırıcılar için de önemli bir kaynak temin edilmiş olacaktır. Selim İleri, Murat Belge, Mustafa Kutlu gibi eleştirmenlerce son günlerde önemine işaret edilen yazarımızın hakkını, sadece doğum ve ölüm yıldönümlerinde yapılan etkinliklerle teslim etmek vefasızlıktır. Bu sebeple şimdiye dek yapılmış olan yüksek lisans ve doktora düzeyindeki çalışmaları ve bireysel araştırmaları da kapsayacak olan çalışmamız, kültür, sanat ve tarih camiasına hizmet edeceği gibi bir nebze de olsa yazarımıza vefa borcumuzu ödememizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Safiye Erol, who lived between January 2, 1902 – October 1, 1964 and her right was given to her years of after her death, is a significant author. Author, who pointed out with her brillant intelligence and sensibility ever since childhood years, received a good education by virtue of her parent's attention about education. When she, who was twenty six years old and completed scient of Orient postgraduate, came back to country from Germany, her purpose was serve to nation. She started to write with this purpose in 1927 - 1928 by signature of“Dilarâ”and“Safiye Sâmi”. If themes, which she had worked on, had changed, they could be an adviser for today's human being. Determinations about themes of love, marriage, relations between woman and man, woman, working woman, social life, loneliness, values moral and religion, education etc. shed light on lots of problems even today. Our purpose is present these determinations with a thematic working. By this way, an important source can be provied for researchers who working on particularly literature, areas of sociology, psychology, philosophy etc. Giving the author's importance that is refered by critics as Selim İleri, Murat Belge, Mustafa Kutlu etc. recently is an untruth just by activities which were done at her birth and death anniversaries. For this reason, our study which involves works of doctorate and master's degree, and personal searchers ever made, serve to community of culture, art, history and we will can be paid our duty of loyalty.