Yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluk
Liability for associates
  1. Tez No: 532991
  2. Yazar: SEMİH YÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 558
Özet
Tezin araştırma konusu, Türk Borçlar Kanunu'nun 116. maddesinde düzenlenen, yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluk kurumuna ilişkindir. Tez kapsamında, bu sorumluluğun ve sorumsuzluk anlaşmalarının şartları ile, tartışmalı hususlar ele alınacaktır. Kaynak İsviçre Borçlar Kanunu (özellikle md. 101“Haftung für Hilfspersonen”) ve Alman Medeni Kanunu (özellikle paragraf 278“Verantwortlichkeit des Schuldners für Dritte”) ile, tartışmalı hususlarda doktrin görüşleri ve Yargı kararları incelenecektir. Roma Hukuku ve buna bağlı olan kölelik gibi kavramlardan, geleceğe dair Yapay Zeka ve Robotlar'a kadar, geniş bir perspektifte inceleme yapılacaktır. Gerekli noktalarda, İsviçre ve Almanya başta olmak üzere Avusturya, İtalya, Fransa, Portekiz, Hollanda gibi çeşitli ülke kanunları karşılaştırılacak ve hatta Roma hukuku metinleri, maximleri, UNIDROIT/PICC-DCFR-PECL-CISG-CESL gibi uluslararası çalışmalara ve Mecelle gibi kaynaklara da atıflar yapılacaktır. Özellikle çok sayıda ve özgün örnek verilecektir.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis is related to the liability for associates, which is regulated in art. 116 of Turkish Code of Obligations. The thesis will discuss the conditions of this responsibility and irresponsibility agreements and controversial issues. Source Swiss Code of Obligations (especially art. 101“Haftung für Hilfspersonen”) and the German Civil Code (especially paragraph 278“Verantwortlichkeit des Schuldners für Dritte”), judicial decisions and doctrine on controversial issues will be examined. There will be an examination with a wide perspective from Roman Law and the related terms like Slavery, to the terms like Artificial Intelligence and Robots, related to future. At the required points, various country laws, such as“especially Switzerland and Germany”, Austria, Italy, France, Portuguese, Nederland will be compared and also there will be references to sources such as Roman law texts, maxims, international works like UNIDROIT/PICC-DCFR-PECL-CISG-CESL and Majelle (Ottoman Code of Civil Law). In particular, numerous and unique examples will be given.