Lineer robotik bir sistemin görüntü tabanlı kontrolü
Image based control of a linear robotic system
  1. Tez No: 533000
  2. Yazar: OĞUZHAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KORAY AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan ihtiyaçlar, insanları farklı yeniliklerin arayışına sürüklemektedir. Buharlı makinelerin sanayide kullanımıyla başlayan endüstrileşme süreci günümüze kadar artarak süregelmiştir. Bu süreçte endüstri, belirli aşamalardan geçmiş ve Endüstri 4.0 adıyla günümüze ulaşmıştır. Endüstri 4.0 üretim, tarım, savunma sanayi gibi sektörlerde hızlı, hatasız ve verimli üretim gibi avantajlar sağlamaktadır. Tarım alanında da insanların güçlük çektiği problemlere Endüstri 4.0 tabanlı otonom sistemlerle rahatlıkla çözüm önerileri sunabilmektedir. Günümüzde tarımda karşılaşılan ve üretimi ekstra özen gerektiren ürünlerden biri de hiç kuşkusuz kültür mantarıdır. Mantar üretimi oldukça hassas işlemler gerektiren ve işlemlerin her aşamasında insan kaynağına oldukça ihtiyaç duyan bir yapıdadır. Bu sebeplerden ötürü, üretim veriminin düşük kalması ve istenilen kalitede ürünlerin elde edilememesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Mantar üretiminde karşılaşılan bu problemlere Endüstri 4.0 teknolojisiyle çözümler getirilebilir. Bu tez çalışmasında anlatılan sistem, görüntü tabanlı lineer robotik bir platformun endüstriyel otomasyon kontrol sistemiyle (PLC) kontrolüdür. PLC, kamera ve motorlardan oluşan bir sistemle mantarın yer tespiti yapılacaktır. Bu tezdeki sistemle, daha gelişmiş olan“Robotik Mantar Toplama”sistemine temel olması sağlanacaktır.“Robotik Mantar Toplama”sistemi hareketli bir konveyör sisteminin üzerinde bulunan ve XYZ düzleminde hareket edebilen manipülatör, konveyör bandın üzerinde bulunan kasalar ve kasalarda mantar üretiminin gerçekleştirildiği otonom bir sistemdir. Bu tez KOSGEB'in Ar-Ge İnovasyon Projesi kapsamında 11/01/2017 tarih ve 2016/13 sayılı proje kapsamında desteklenmiştir. Ayrıca bu tez Erzurum Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi 2017/18 No'lu proje tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the development of technology, the increasing needs lead people to seek different innovations. The industrialization process that started with the use of steam machines in the industry has been continuing until the present and is still continuing. In this process, the industry has gone through certain stages and have reached today with the name of Industry 4.0. Industry 4.0 provides advantages such as fast, error-free and efficient production in sectors such as production, agriculture and defense industry. With the Industry 4.0 based autonomous systems can easily offer solutions to many problems in the field of agriculture. One of the products that are encountered in agriculture and require extra care is undoubtedly cultural mushroom. Mushroom production is quite sensitive and requires a lot of human resources at every stage of these processes. For these reasons, problems such as low production efficiency and inability to produce products of the desired quality arise. Solutions to these problems encountered in the production of mushrooms can be brought up with Industry 4.0 technology. The system described in this thesis is control of an image based linear robotic platform with the industrial automation control system (PLC). In this thesis, a system consisting of PLC, camera and motors will be used to locate the mushroom with the camera. The system of this thesis will be the basis for the more advanced Robotic Mushroom Collection system.“Robotic Mushroom Collection”system is an autonomous system, which is contained a manipulator which is movable on XYZ plane on a moving conveyor system, the cases which are moving on conveyor belts and the mushroom production in the cases. This thesis was supported within the scope of KOSGEB's R & D Innovation Program within the scope of the project dated 11/01/2017 and numbered 2016/13. In addition, this thesis was supported by the Erzurum Technical University Scientific Research Projects 2017/18.