Türkiye'de sığlaşma hipotezini anlamak: Yansıtıcı düşünme, ahlak, empati ve kişilik ile ilişkisi
Understanding Shallowing Hypothesis in Turkey: Its relationship with reflective thinking, morality, empathy and personality
- Tez No: 533040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada bireylerin internet ve sosyal medya kullanımı ile yansıtıcı düşünme, empati, ahlak ve kişilik özellikleri arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla internet ve sosyal medya kullanıcısı 252 kişiye, düşünme ihtiyacı, empati, kişilik özellikleri ve temel değerlerini ölçümlemek amacı ile Düşünme İhtiyacı Ölçeği, Toronto Empati Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve Moral Foundations Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan veriler; ANOVA, bağımsız t testi, korelasyon analizi ve güvenilirlik analizi ile sığlaşma hipotezi test edilmiştir. Araştırmada kişisel özellikler ve ölçekler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bunun yanı sıra bireylerin düşünme, ahlaki, empatik ve kişilik özelliklerinin internet ve sosyal medya kullanımı ile ilişkisi ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların düşünce ihtiyaçlarına, empati yapmalarına, ahlaki yaklaşımlarına ve kişilik özelliklerine, internet ve sosyal medya alışkanlıklarının etki etmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between individuals' usage of internet and social media and reflective thinking, morality, empathy and personal traits. For this purpose, in order to measure their need for thinking, empathy, moral values and personal traits,“The Need for Cognition Scale”, Toronto Empathy Questionnaire“, ”Adjective Based Personality Scale“ and ”Moral Foundations Questionnaire" have been applied to 252 participants who are internet and socia media users. The collected data ANOVA, independent t test, correlation analysis and reliability analysis were used to test the shallowing hypothesis. In the research, the relationship between personal traits and scales have been investigated. In addition to this, the relationship between individuals' thinking, moral values, empathy and personal traits and internet and social media usage has been tried to be discovered. As a conclusion of the research, it was found out that habits of internet and social media do not affect the participants' need for thinking, empathic approach, moral approach and personal traits.