Conservation and management of dalmation pelican (pelecanus crispus, BRUCH 1832) nesting sites in Turkey
Tepeli pelikanların (pelecanus cripus,BRUCH 1832) Türkiye'deki üreme alanlarında koruma ve yönetim
  1. Tez No: 50555
  2. Yazar: ARZU ERONAT SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ANDRZEJ FURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tepeli pelicanların (Pelecanus crispus) ekolojileri ve davranışları üzerine çok az bilgi vardır, özellikle de, üreme biyolojileri (kuluçka ve palazlanma süreleri, üreme başarıları), göç ve popülasyon dinamikleri ile ilgili. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki Tepeli pelicanlar üzerine daha fazla bilgi toplamak ve mevcut bilgiyle birleştirerek, önemli pelikan habitatları üzerindeki tehditleri ortaya çıkarıp, etkin bir koruma ve yönetim planının hazırlanması için birtakım öneriler getirmektir. Dokümanda yer alan bilgiler çoğunlukla mevcut araştırmalara dayanmaktadır. Konu edilen alanların tümüne (Akşehir Gölü hariç) 1991 yılından bu yana, sukuşları sayımları, pelikan halkalama çalışmaları ve önemli habitatların ortaya çıkarılabilmesi için çeşitli defalarda ziyarette bulunulmuştur. Alanlarda pelikanları olumsuz yönde etkileyen faktörlerden bazıları; 0 lagünlerdeki sığlaşma ve artan tuzluluğa bağlı olarak balık veriminin düşmesi sonucu pelikanların besin kaynaklarının azalması, O sulak alanların ve doğal su dengesinin bozulması,. balıkçıların, avcıların ve turistlerin pelikanları rahatsız etmeleri, O kanunsuz çalıştırılan balık çiftlikleri pelikanları balık havuzlarına çekecek, ve dolayısıyla da çiftlik sahiplerinin düşmanca tavırlarına maruz kalmalarına sebep olacaktır,. sazlıkların yakılarak ve kesilerek tahrip edilmesi olarak sıralanabilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are a few detailed studies on the ecology and behavior of Pelecanus crispus, in particular, on breeding biology (incubation and fledging periods, breeding success), migration, and population dynamics. The aim of this study is to provide more information and to incorporate all existing information on the Dalmatian Pelican in Turkey, to indicate the threats on the important pelican habitats and recommend measures for its protection, as a first step for the preparation of an effective conservation and management of this globally threatened species. The information included in this document is largely based on the existing literature. On the other hand, several visits were carried to all the described sites (except Lake Akşehir) since 1991, in order to perform censuses, ringing, and to identify the important habitats. Some of the major threats affecting pelicans are; 6 increasing salinity and shallowing of lagoons which results in loss of food source for pelicans. Disturbance is minimum when compared with other sites,. degradation of wetlands and disruption of natural water flow,. disturbance caused by fishermen, hunters and tourists, 0 fish farms which operate illegally may attract pelicans and may generate bad treatment of fishermen in turn,. reed cutting and burning. m