Genetik algoritma ve bulanık mantık yaklaşımı ile inşaat projelerinde süre-maliyet optimizasyon modeli
Time cost optimization model with genetic algorithm and fuzzy logic approach in construction project
- Tez No: 533052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnşaat sektöründeki rekabet koşullarında projelerin planlanan koşullarla zamanında tamamlanabilmesi önemli bir kıstas olmuştur. Bunun için etkili bir proje yönetimi projelerin başarısına destek olacaktır. Başarılı bir proje yönetimi için proje planlama tekniklerinden yararlanılmaktadır. Proje planlaması yapılırken çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkabilecek belirsizliklerin de dikkate alınması gereklidir. Bu çalışmada, proje yönetiminin önemli bir basamağını oluşturan süre ve maliyet dengesi, proje planlama tekniklerinden CPM ve üçgensel bulanık sayılar kullanılarak optime edilmeye çalışılmıştır. Belirsiz bir ortamda süre-maliyet dengeleme problemin çözümüne yeni bir yaklaşım sunmayı amaçlayan bu çalışmada yapım aşamasında karşılaşılan süre ve maliyet belirsizliklerini gidermek için bulanık sayılar kullanılmıştır. Bulanık kümeler teorisi daha sonra optimizasyon prosedürüne dahil edilerek genetik algoritma arama metodu kullanılıp çok amaçlı bulanık süre-maliyet optimizasyon modeli kurulmuştur. Önerilen model, α-kesim yaklaşımını kullanarak karar vericiler tarafından kabul edilen farklı risk seviyelerine göre pareto çözümleri ve bu çözümlere ait ilgili faaliyetlerden seçilmiş opsiyonlarını belirler. Modelin uygulamasını ve performansını göstermek için, bir vaka örneği ve bir gerçek proje üzerinde uygulanması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the competition conditions in the construction sector, it is important that the projects be completed on time with planned conditions. Effective project management is needed for completing the project without delaying under pre-determined conditions. Project scheduling techniques are an essential tool for successful project management. While the process of scheduling, possibleenvironmental originated uncertainties have to be taken into consideration. In this study, an optimization of the project cost and project durations balance o by using the critical path method and triangular fuzzy numbers. In the novel approach of the solution of time-cost trade off in the indeterministic environment, fuzzy numbers are used for eliminating vagueness in time and cost values. The fuzzy set theory is utilized for optimization procedures as genetic algorithm method is used for modeling of multi-objective fuzzy time and cost optimization.