Akademik alanda mobbing ve akademisyenlerin verimliliği üzerindeki etkileri
Mobbing in academia and it effects on academics efficiency
- Tez No: 533061
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mobbing duygusal bir saldırıdır. Bir veya birkaç kişi tarafından diğer bir kişiye yönelik olarak düşmanca ve ahlak dışı yöntemlerle sistematik bir biçimde uygulanan psikolojik bir terördür. Mobbing ile mücadele edilmesi son derece önemlidir çünkü bu sorun sadece kişisel bağlamda kalmayıp toplumsal bir soruna dönüşmektedir. Psikolojik yıldırma sosyal güven ortamını olumsuz etkilemektedir ve kurum ya da örgütlerde verimlilikte azalmalara neden olmaktadır. Gelişen teknolojik koşulların oluşturduğu rekabet ortamı insan sermayesinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Yetenekli, işini severek yapan üretken bir kişinin bağlı bulunduğu örgüte birçok artı değer kattığı yapılan bir takım çalışmalarla görülmüştür. Bu nedenle konuya ilgi duyan araştırmacı ve uygulamacıların iş tatmini kavramına odaklandıkları görülmektedir. Bu çalışma mobbingin çalışan tatmini üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili araştırmalardan hareketle oluşturulan anket formu 280 akademisyene uygulanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar cinsiyet, yaş, görev yeri ve unvan değişkenlerine göre frekans dağılımları ortaya dökülerek mobbing ve iş tatmini hakkında analizlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is an emotional attack. It is a psychological terror that is practised to someone systematicaly with hostile or immoral ways. Struggling with mobbing is important because it is not only a personal problem but it also turns into a social problem. Psychological mobbing influences social security environment badly and efficiency of foundations and organizations decreases. Competition environment that is created by developing technology reveals the importance of human capital. Research conducted shows that skilled, loving their job and productive people add value to foundations and organizations. Because of this it is understood researchers keen on the subject and appliers focus on job satisfaction. This work aims to reveal the effect of mobbing on workers' satisfaction. Because of this survey that is prepared from researches was applied on 280 academists. .The replies for the survey questions according to gender, age, place of duty, change of titles being made public with frequency distribution, on mobbing and work satisfaction analysis is reached.