Türkiye'de yaşlılara yönelik sosyal hizmet uygulamaları: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Social work practices for elderly in Turkey: The model of İstanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 533062
- Danışmanlar: DR. BERRİN OKTAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Modernleşme ve kentleşmenin beraberinde getirdiği toplumsal değişimler, yaşlanma ile ilgili sorunları ortaya çıkarmış ve yaşlılık sosyal politikaların bir konusu olarak çalışılmaya başlanmıştır. Teknoloji ve sağlık sektöründeki gelişmeler ile dünyada ortalama yaşam süresi artmaktadır. Bu durum dünyada yaşlı nüfusun önemli bir düzeyde artmasına ve yaşlıların bakımı ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına sebep olmakta ve ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri için risk oluşturmaktadır. Türkiye diğer ülkeler gibi yaşlı nüfusun artışı ve yaşlanmaya bağlı sorunlarla karşılaşmış durumdadır. Türkiye'de genç nüfusun fazla olmasından dolayı yaşlanma diğer Avrupa ülkelerine kıyasla geç başlamıştır. Fakat yaşlı nüfus oranı hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Türkiye'de, yaşlılıkla ilgili çalışmalar devletin sosyal politika konularına son yıllarda girebilmiştir. Nüfusun hızla yaşlandığı Türkiye'de, yaşlılık ile ilgili politikaların çözüm odaklı ve sürdürülebilir olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma ile Türkiye'de dezavantajlı grupların sosyal belediyecilik anlayışı ile sorunlarına çözüm üretme görevi üstlenen yerel yönetimlerin önemli örneklerinden olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, yaşlılara yönelik sosyal hizmet sunumları kapsamlı bir şekilde ele alınmış ve geliştirilmeye ihtiyaç duyulan alanlar belirlenmiştir. Çalışmanın Türkiye'de yerel yönetimler ekseninde geliştirilecek yaşlılık politikalarına yön vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The problems of ageing appeared by the social changes brougth about by modernization and urbanization and ageing has begun to work as a matter of social policies. Average life span increase by the improvements of tecnology and medical sector. It causes an increase in the elderly population in the world at a significant level and the problems with the care of the elderly. It also creates a risk for social security systems of countries. Turkey is faced with the increase in the elderly population and the problems with the care of elderly. Because of the young population, aging began lated compared to other European countries in Turkey. However, the propotion of elderly population is rapidly increasing. Turkey government's social policy issues related to aging until recent years. It is needed to be solution-oriented and sustainable social politics of ageing in Turkey. In this research, Istanbul Metropolitan Municipality which is the important model for disadvantaged individuals in local governments will be adressed in a comprehensive manner and identified areas needed to be developed about services in the field of old age. It would be developed and directed social politics about elderly in local government in Turkey with this study.