Sustainable water resources management in Ankara based on system dynamics
Sistem dinamiği ile Ankara'da sürdürülebilir su kaynakları yönetimi
- Tez No: 533060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan su, içme suyu, ev kullanımı, tarım, sanayi ve rekreasyon gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Aynı zamanda insanlar için yaşam kalitesini doğrudan etkileyen sosyo-ekonomik faaliyetleri teşvik eden önemli bir moleküldür. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda su tüketiminin nüfusla doğrudan ilgili olduğu görülmektedir. Nüfusun artmasıyla birlikte suya olan talebin de her geçen gün arttığı ortadadır. Artan talebe karşın su arzını oluşturan su kaynakları ise sınırlıdır. Dolayısıyla su kaynaklarının, doğru ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Ankara'daki su kaynaklarının yönetimi Sistem Dinamikleri temel alınarak değerlendirilmiştir. SD, sistemin mekanizmasını çözümlemede ve uzun dönem tahminleme yapılmasında kullanılan bir metottur. SD Model ile Ankara'nın su durumu simüle edilmiş ve uzun vadede su yeterliliği incelenmiştir. TÜİK'in nüfus projeksiyonlarında kullandığı üç farklı nüfus senaryosu kullanılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Özet olarak, mevcut parametrelerle Ankara'nın 50 yıllık su eğilimlerinin tahmin ve modellenmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water, which is an indispensable part of our lives, is used for various purposes such as drinking water, home use, agriculture, industry and recreation. It is also an important molecule that promotes socio-economic activities that directly affect the quality of life for humans. Considering all this, water consumption is directly related to the population. With the increase in the population, the demand for water is increasing day by day. Despite the increasing demand, the water resources that make up the water supply are limited. Therefore, the management of water resources in a correct and sustainable way is of great importance. In this study, the management of water resources in Ankara was evaluated on the basis of System Dynamics. SD is a method used to analyse the mechanism of the system and to make long-term prediction. With the SD Model, the water condition of Ankara was simulated and water adequacy was investigated in the long term. Three different population scenarios used by TUIK in population projections were used and the results were interpreted. In summary, 50-year water trends of Ankara were estimated and modelled with available parameters.