A mathematical model and application on the prevention of gerrymandering
Stratejik taksimatın önlenmesi üzerine matematiksel model ve uygulama
  1. Tez No: 533149
  2. Yazar: SÜLEYMAN TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Siyasal Bilimler, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi problemi çeşitli ülkelerin üuzerinde durduğu bir konu olarak literatürde yer almaktadır. Belirli bir partiye veya gruba siyasi avantaj sağlanılacak şekilde seçim bölge sınırlarının belirlenmesi pratiği stratejik taksimat olarak bilinmektedir ve seçim sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Bu tez dahilinde, seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi probleminin ne kadar suistimale açık olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Dar-bölge ve daratılmış-bölge seçim sistemleri için 2 farklı matematiksel model geliştirilmis ve İstanbul ilçeleri üzerinde matematiksel modeller sınanmıştır. Matematiksel modeller sadece kısıtlı sayıda birimin yer aldığı uygulamalarda çalışabilmektedir. Bu dezavantajı ortadan kaldırabilmek adına, tabu arama algoritması isimli meta sezgisel algoritma geliştirilmiş ve İstanbul'un Asya kıtasında yer alan tüm mahallelerin dikkate alındığı bir problem bu algoritma ile çözdürülmüştür. Sonuçların görsel olarak yorumlanabilmesi için gerekli haritalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The significance of the political districting also known as redistricting has been recognized by several countries across the world since electoral district boundaries can be manipulated for a political gain. This manipulation practice is known as gerrymandering and has serious influences on the results of an election. In this thesis, we tried to show how easy policymakers can misuse the redistricting practice to gain a political advantage such as increasing the number of their representatives in the parliament. Two different mathematical models have been developed for different types of election systems. Single-member district electoral system in which the only epresentative can be elected from each electoral district is one of them. Every county in ˙Istanbul has been tried to be divided into their single-member districts considering the total number of representatives of the county. In addition to the first model, another formulation has been developed to also cover the multi-member district systems. The main drawback of the mathematical models is that they are only working on the small cases in terms of the total number of political units. Tabu search algorithm has been developed to answer the cases that cannot be classified as small. The required algorithm steps such as initialization, neighborhood change structure etc. are explained in detail. The results of the mathematical models and the algorithm have been achieved and visualized aesthetically.