Inducing transitions and quantum transport in topological meta-materials
Topolojik meta-materyallerde topolojik geçişlerin teşviki ve kuvantum taşınımı
  1. Tez No: 533150
  2. Yazar: AYKUT TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ ADAGİDELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, topolojik süperiletken tellerin topolojik durumunu değiştiren yeni bir metod öneriyoruz. Öncelikle bir boyutlu topolojik süperiletkenlerde düzensizliği ele alıp düzensizliğin topolojik düzeni hem kurabildiğini hem de bozabildiğini ve böylece yeniden girişli topolojik fazlara yol açabildiğini gösteriyoruz. Sonra sıfır-ortalamalı parçalı sürekli zayıf elektrostatik potansiyelden oluşan süperörgü potansiyellerin p-dalga ve s-dalga süperiletken tellerin üzerindeki etkilerini irdeliyoruz. Böyle birbirlerinin üstüne yığımlı zayıf periyodik potansiyel modülasyonu oluşturan bu sistemleri meta-topolojik süperiletken teller olarak adlandırıyoruz. Sıradışı fazda bulunan topolojik süperiletken teller, kenar durumlarında Majorana modları sergilerler. Topolojik olarak sıradan fazda bulunan süperiletken parçalarını dizerek süperörgünün kenarlarında Majorana durumu bulunduran topolojik faz indüklenmesinin mümkün olduğunu gösteriyor ve bu süperiletkenlere meta-topolojik süperiletken adını veriyoruz. Elekstrostatik süperörgünün geometrisiyle topolojik faz uzayının durumunu kontrol edebiliyoruz. Bir boyutlu ve yarı-bir boyutlu çok-kanallı meta-topolojik süperiletkenlerde yeniden girişli topolojik fazların oluştuğunu gösteriyoruz. En sonunda meta-topolojik sıradışı kuvantum Hall yalıtkanındaki ikicil tipli(yalnız ileten ya da yansıtan) iletimin zayıf manyetik süperörgü ile kontrol edilebileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this Thesis, we propose a novel method that changes the topological order in superconductor wires. We first consider the case of disorder in one dimensional topological superconductors and show how disorder can destroy or create topological order leading to reentrant topological phases. We then consider the effects of a superlattice potential, a zero-average piecewise continuous weak electrostatic potential, on p-wave and s-wave topological superconductor wires. We call such stacked wires leading to weak periodic potential modulation, meta-topological superconductor wires. Topological superconducting wires in their non-trivial phases exhibit Majorana modes as their edge states. We show that by stacking topologically trivial pieces of superconductors, it is possible to induce a topological phase which feature Majorana states at the edges of the superlattice: the meta-topological superconductor. The presence of an electrostatic superlattice allows us to control the topological phase space via the geometry of the electrostatic superlattice. We consider strictly one dimensional meta-topological superconductor wires as well as their quasi-one dimensional multichannel counterparts and show that reentrant topological phases in multichannel meta-topological superconductors occur. Finally, we consider the analogous case of a meta-topological insulator, a quantum anomalous Hall insulator featuring a weak superlattice of magnetic modulation, and show that the transmission can be topologically controlled as a function of energy. The topological protection leads to binary transmission (either transmit or reflect) through the metatopological quantum anomalous Hall insulator, details of which can be controlled by tuning the properties of the weak superlattice.