Liman planlamasında matematiksel yöntemler ve Mersin Limanı uygulaması
Mathematical methods used at port planning and application on Port of Mersin
- Tez No: 152254
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
LİMAN PLANLAMASINDA MATEMATİKSEL YÖNTEMLER VE MERSİN LİMANI UYGULAMASI ÖZET Limanların günümüzde alışılagelen servis anlayışlarından hızla yeni bir konuma ilerlediklerini görmekteyiz. Artık limancılık hız, verimlilik, müşteri memnuniyeti, kalite, rekabetçilik gibi çok temel kavramlarla beraber sistem bütünlüğü, etkileşimli lojistik, çok-rejimli taşıma, konteyner taşımacılığı gibi yeni kavramlarla giderek önemi artan bir endüstri halini almaktadır. Bu tür kavramlarla limanlar artık sadece gemilerin yanaşıp yük transferi yaptıkları basit servis noktaları olmaktan çok karmaşık birer sistemler ağı haline gelmektedirler. Bu çalışma ile yeni liman anlayışında ortaya çıkan, farklı sistemlerin beraber uyum içerisinde en verimli şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir takım matematiksel yöntemlere yer verilmiştir. Bunların arasında en çok üzerinde durulan Kuyruk Teorisi ve GERT şebeke modellemesi yöntemi liman tasarımında sıkça kullanılan yöntemlerdir. Her ikisi de problemin gerçek hayata benzer şekilde olasılıklı modellemesini yaparak gerçekçi sonuçlar bulmaya çalışır. Yöntemlerin sağlıklı sonuçlar verebilmesi, sağlıklı istatistiki verilerin varlığına bağlıdır. Bu verilerin sürekli güncellenerek periyodik olarak çalışmaların yenilenmesi, atılan adımların yeterliliğini ve ileriye yönelik açılımların yöntemleri hakkında fikirler verir. Mersin Limanı bugün ülkemizin özellikle konteyner taşımacılığında önemli potansiyele sahip limanlarından biridir. Devlet işletmesinde olan limanın verimlilik ve yatırım adına önemli sorunları bulunmaktadır. Özellikle, gelişen konteyner taşımacılığına duyulan ilgi sebebiyle daha fazla önem arz eden bu sorunlar en kısa sürede çözümlenmelidir. Yöntemler, Mersin Limanı için uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmalarda karşılaşılan en büyük zorluk ise daha sağlıklı sonuçlara varmayı engelleyen istatistiki verilerin yeterince kapsamlı olmamasıdır. Ancak yine de mevcut trafik yoğunluğu baz alınarak yapılan çalışmalarda limanın; ardiye sahası kısıtlaması, elleçleme ekipmanı yetersizliği, düzensiz yükleme-boşaltma programlaması, yapısal ve bürokratik sorunlar, yatırım eksiklikleri gibi sorunlar sonucu verim düşüklüğü ve zaman kayıpları ile karşılaştığı görülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
MATHEMATICAL METHODS USED AT PORT PLANNING AND APPLICATION ON PORT OF MERSİN SUMMARY Presently, it is observed that the ports are moving fastly to a new standing from their conventional service approach. Their importance as an industry is becoming higher with new notions like system integrity, interactive lojistics, multimodal transport, containerisation alongside basic undestandings of service measurements as speed, customer satisfaction, quality, competitiveness. By such new concepts, ports are evaluating to more complex networks of systems than simple cargo transfer nodes where ships basicly drop anchor. In this thesis numerous mathematical methods had been studied which are used to model to accomplish harmonising different systems effectively. Among them queueing theory and GERT network modelling are often used at port planning methods. Both of them try to modelise the problem as much as realisticly by using stochastic schemes. The validity of the outcomes of the methods depends on the reliability of the statistical data used. Periodical renewal of the studies by continuous revised data yields the efficiency of the progress made through the project and gives ideas over future enterprise. Port of Mersin has a great potential especially on container transportation among the ports of our country. Govermentally administered port has important problems regarding efficiency and investment. Such problems should be solved especially due to improved interest on container transportation. The methods had been applied on Port of Mersin and the results had been evaluated accordingly. Major complication encountered during the study has been the lack of detailed statistical data which prevents more reliable outcomes. However by refering the present traffic density, it is observed that the port suffers defficiency and significant loss of time due to storage capacity restrictions, lack of hadling equipment, improper loading - discharging planning, constitutional and regulational problems, prevention of sufficient investments.