Balkanlar'ın enerji güvenliğinde Türkiye'nin rolü
Turkey's role on the energy security of Balkans
  1. Tez No: 533161
  2. Yazar: RUHİ PEHLİVANCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Enerji güvenliği kavramının teorik sınırlarını çizdiği bu çalışmada, uluslararası ilişkiler alanında enerjinin artan önemine paralel olarak enerji kavramının kapsamlı bir tanımı yapılarak tarihsel gelişimine değinilmiş ve enerjinin nasıl güvenlik sorunu olduğu aktarılmaya çalışılmış; bununla birlikte enerji güvenliği kavramının ana unsurları açıklanarak söz konusu kavramın enerji ihracatçısı ve ithalatçısı ülkeler bakımından nasıl algılandığına değinilerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Balkanların enerji alanındaki görünümü detaylıca analiz edilerek, bölgenin enerji yapısı tasvir edilmiş; aynı zamanda bir Balkan ülkesi olarak Türkiye'nin enerji alanındaki izlediği politikaların yanında ülkenin enerji künyesi de detaylı biçimde incelenerek, Türkiye'nin Ak Parti iktidarı döneminde izlediği dış politika kapsamında enerji unsurunun nasıl bir dış politika aracına dönüştürülmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Balkanların enerjide Rusya'ya olan bağımlılığının, Türkiye'nin enerji alanında yaptığı hamleler sonucunda nasıl etkileneceği ve Balkanların enerji güvenliğinde Türkiye'nin nasıl bir rolünün olabileceği konusu etrafında şekillenen bu çalışmada, Türkiye'nin gerçekleştirdiği ve gerçekleştirecek olduğu enerji projeleriyle Balkanlara yönelik ne gibi sonuçların doğabileceği bu tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this thesis, the term of energy security is being explained with its components and two different views by energy importing and energy exporting countries. As well as the evolution process of the terms, energy and security are being clarified in accordance to the growing importance of both terms in international relations. In this study, Balkans energy profile elaborated with technical data and analyzed with political, economic and social outcomes to understand how the Balkans deal with energy security. Moreover, as a Balkan country, Turkeys main country profile, energy profile and the relations with Balkans are also taken a glance at. Turkeys role on the energy security of Balkans addressed by the Turkish energy policies and the projects/investments on both domestic, regional and international areas in parallel with Turkish Balkan Policy and Turkish Foreign Policy on Ak Party era. Furthermore, the rivalary between EU and Russia on Balkans is also taken into consideration on Balkan energy security which one is the most main fact of understanding to regions politic structure. Ultimately, the question of this thesis are being tested by take into account of the main energy structures of both Balkan countries and Turkey and to show challenges and the chances on the energy field.