Russian Federation and Turkiye energy cooperation in Balkans energy security through TurkStream pipeline
Türk Akım boru hattı üzerinden Balkanlar enerji güvenliğinde Rusya Federasyonu ve Türkiye işbirliği
- Tez No: 786573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Rusya Federasyonu ve Türkiye, Rusya'dan Türkiye ve Balkanlar'a doğalgaz sağlanarak Türk Akım boru hattı konusunda ortak bir anlayışa sahiptir. Türk Akım boru hattı, Türkiye'nin enerji tedarikçileri ile tüketicileri arasında aracılık bir ülke olması için çok önemli bir adım görünmektedir. Bu enerji işbirliği, Avrupa bölgesinde birçok ekonomik ve jeopolitik alanında fayda sağlayacaktır. Türk Akım İşbirliği'nin ana aktörleri olan Rusya Federasyonu ve Türkiye, enerji sektöründe karşılıklı bir ilişkiye sahiptir ve Balkanlar'ın büyük ölçüde bu boru hattına bağlı olması nedeniyle bu işbirliği hayati önem taşımaktadır. Türk Akım'ın 2016'da imzalanması sonrasında 2020 yılında faaliyete gerçekleşmektedir. Türk Akım'ın Türkiye'nin ve birçok Balkan ülkesinin enerji ihtiyacını karşılamasını beklenmektedir. Bu işbirliği geliştikçe, Rusya Federasyonu ve Türkiye'nin birlikte jeopolitik değeri Balkanlar'a yükselmektedir. Ayrıca TürkAkım boru hattının kendi ülkelerinden geçmesi nedeniyle Balkanlar'daki transit ülkelerin jeopolitik değeri de yükselmektedir. Rusya Fesderasyon'un doğal gazı, her ülkenin enerji talebi dikkate alarak Türk Akım boru hattı üzerinden teslim edecektir. Bu araştırma, Balkan bölgesinde enerji güvenliği konusunda Rusya Federasyonu ve Türkiye arasındaki işbirliğinin nasıl çalıştığını incelenmektedir. Özetle TürkAkım boru hattı üzerinde her aktör kendi ulusal çıkarları ve enerji güvenliği temelinde işbirliği yapmaktadır. Rusya Federasyonu, Türkiye ve Balkanlar'dan gelen doğal gaz talebinin güvenliğini sağlamakta, kesintisiz ve güvenilir bir doğal gaz arzı sağlamaktadır. Türkiye, arz güvenliğini Rusya Federasyonu'ndan karşılamakta ve Rusya Federasyonu ile Balkanlar arasında geçiş ülkesi olmaktadır. Balkanlar arz güvenliğini Rusya Federasyonu ve Türkiye'den karşılarken, ve kesintiye uğramadan Rus doğal gazını almaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Russian Federation and Turkiye have a mutual understanding of the TurkStream pipeline framework, in which the Russian Federation supplies natural gas directly to Turkiye, then from Turkiye to the Balkans. The TurkStream pipeline appears to be a significant step for Turkiye to become a bridge country between energy suppliers and consumers. This energy cooperation will generate several economic and geopolitical benefits in the region. As the main actors in the project, Russian Federation and Turkiye have a mutual relationship in the energy sector and this cooperation is considered vital since Balkans heavily rely on this pipeline. Since the signing of the TurkStream pipeline in 2016 until being operated in 2020, TurkStream is expected to meet the energy demand of Turkiye and Balkan countries. With the development of the cooperation, the geopolitical value of Russian Federation and Turkiye increase to the Balkans accordingly. The geopolitical value of transit countries in the Balkans also increases due to the TurkStream pipeline passing through their countries before the natural gas reaches other Balkan countries. Russian natural gas will be delivered through the TurkStream pipeline by considering the energy demand of each country. This research explains how Russian Federation and Turkiye's cooperation in energy security for the Balkan region work. In sum, each actor cooperates in TurkStream pipeline based on their national interest and energy security. Russian Federation fulfills the security of natural gas demand from Turkiye and Balkans, and provides a reliable natural gas supply without disruption. Turkiye fulfills the security of supply from Russian Federation and plays as a transit country between Russian Federation and the Balkans. While the Balkans fulfill security of supply from Russian Federation and Turkiye, and continues to receive Russian natural gas without disruption.