Gürgürbaba Tepesi 010 numaralı buluntu alanından ele geçen yontmataş aletlerin coğrafi bilgi sistemiyle incelenmesi
Analysis of lithic tools with geographic information system from 010 locality in the Gürgürbaba Hill
  1. Tez No: 533224
  2. Yazar: BİRKAN GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Paleolitik Dönem'de yaşamış insan gruplarının yaşamsal aktivitelerinin mekanla ilişkilendirildiği çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu kapsamda Gürgürbaba Tepesi'nde iskân etmiş insan gruplarının yaşadıkları çevreyi nasıl kullandıklarını anlamak için buluntu alanında mevcut olan tüm buluntular konumları bozulmadan koordinatları alınmış ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinden faydalanılarak yoğun olduğu bölgeler tespit edilmiştir. Ayrıca her bir yontmataş teknolojik ve tipolojik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak Gürgürbaba Tepesi 010 numaralı buluntu alanında yaşamış insanların yaşam alanlarında hangi aktiviteleri gerçekleştirmiş oldukları ve çevreleri ile olan ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works associated with vital activity of human groups who lived in Paleolithic Period is limited. In this context, to understand how the human groups that inhabit Gürgürbaba Hill used the environment where they lived, the coordinates of all existing artifacts in archeological site have taken without breaking the position and dense areas are determined by the help of Geographic Information Systems. In addition, every stone tools are investigated technologically and typologically. As a result of this, which activities have carried out by the people who lived in 010 Locality of Gürgürbaba Hill and the relationship with their environment is investigated.