Yabani buğday türlerinde biyokimyasal çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of biochemical variation in wild species of wheat
- Tez No: 76357
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
YABANİ BUĞDA Y TÜRLERİNDE BİYOKİMYASAL ÇEŞİTLİLİĞİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Semiha GENÇALİ ERİŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Şanlı Urfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi sınırlan içindeki 5 lokasyondan toplanan ikişer Ae. squarrosa, Ae. spelloides spel., Ae. speltoides lig. ve T. dicoccoides populasyonlarındaki populasyon içi ve populasyonlar arası biyokimyasal varyasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla populasyonlar Ep-1, Am'p-1, Amp-2 izoenzimleri ile Gli, Glu tohum depo proteinleri olmak üzere toplam 8 lokus için taranmıştır. İzoenzimler için IEF, gliadinler için A-PAGE ve gluteninler için SDS-PAGE yöntemleri kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda türlerin geniş varyasyona sahip oldukları tesbit edilmiştir. Özellikle Gökçayır, Saraççeşme ve Gürgürbaba lokasyonlarında yetişen türlerde oldukça zengin varyasyon vardır. Bu nedenle bu lokasyonların“Gen Kaynaklarının Yerinde Korunması Projesi”kapsamında koruma altına alınması önerilmiştir. Bu çalışmada tesbit edilen varyasyon, kültüre alınmış türlerin ıslah çalışmalarında verimi, kalitesi yüksek ve hastalıklara dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesinde yeni bir gen kaynağı olarak kullanılabilecektir. Bilim Kodu :5001018 Anahtar Kelimeler : Yabani buğday; İzoenzim, Tohum depo proteinleri, Varyasyon. Sayfa Adeti : 67 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan ARSLAN
Özet (Çeviri)
DETERMINA TION OF B10CHECIMAL VARI A TION IN WILD SPECIES OF WHEA T (M.Sc Thesis) Semiha GENÇALİ ERİŞEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT The objective of this study was to determine within and among population variation for two of each Ae. squarrosa, Ae. speltoides spel., Ae. speltoides lig. and T.dicoccoides populations collected from Ceylanpinar State Farm in Şanlıurfa in South Eastern Anatolia. For that purpose the populations were screened in terms of 3 isozymes Ep-1, Amp-1, Amp-2 and 2 seed storage proteins Gli, Glu covering 8 loci of the wheat genome. For isozymes IEF, for gliadins A-PAGE and for glutenins SDS-PAGE techniques were used. The analyses of the populations collected from Gökçayır Saraççeşme and Gürgürbaba locations were resulted in high level of within and among population variations. For that reason these locations were suggested as Gene Management Zones (GMZs) in the content of the project. As a result of comparison with the cultivated varieties, the variation determined in this study can be used as a genetic resource in breeding studies for improving varieties having high yield, quality and resistance to diseases. Science code : 5001 01 8 Key Word :Wild wheat, Isozymes, Seed storage proteins, Variations. Page number :67 Adviser : Prof. Dr. Orhan ARSLAN