Meydan volkanik alanı ve Gürgürbaba domu çevresinin jeomorfolojik özellikleri
Geomorphological features ofsurroundings of Meydan caldera and Gürgürbaba dome
  1. Tez No: 498705
  2. Yazar: REMZİ TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YRD.DOÇ.DR.EBRU AKKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma alanının jeomorfolojisinin oluşmasında ve gelişmesinde en önemli faktör Miyosen'den Kuvaterner dönemine kadar etkili olan volkanik faaliyetlerdir. Volkanik kayaçların (obsidyen) alınan örnekler üzerinde radyometrik yaşlandırmalar yapılmıştır ve sonuçlar literatürde verilen yaşlar ile karşılaştırılmıştır. Jeokimyasal analizler yapılarak volkanik ürünlerin kökenleri ve özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important factor in the formation and development of the geomorphology of the study area is the volcanic activity which was effective from the Miocene to the Quaternary period. Another factor that is effective in the morphological evolution of our research field is the rivers. Radiometric dating was done on the samples taken from the volcanic deposits (obsidian) and the results were compared with the previous ages. Geochemical analyzes have been carried out to determine the origin and characteristics of the volcanic products.