Web tabanlı yapay arı koloni programlama yazılımının geliştirilmesi
Developing web based artificial bee colony programming software
- Tez No: 533333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir problemin, çözümüne dair herhangi bir bilgi olmadan, bilgisayarlar tarafından otomatik olarak çözülebilmesi için Evrimsel Hesaplama yaklaşımına sahip çeşitli Otomatik Programlama yöntemleri geliştirilmiştir. Yapay Arı Koloni Programlama (ABCP) yakın zamanda geliştirilmiş bu yöntemlerden biridir. Evrimsel Hesaplama yaklaşımına sahip diğer algoritmalar gibi ABCP de farklı disiplinlerden araştırmacılar tarafından çok çeşitli problemlerin çözümünde tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında, ABCP'nin herhangi bir programlama bilgisine gerek duyulmadan kullanılmasını sağlayan, kullanıcı dostu arayüzlere sahip, bulut tabanlı bir web uygulaması (ABCPWeb) geliştirilmiştir. Uygulamanın doğruluğunu test etmek için ilk olarak ABCP 'nin önceden uyarlandığı kıyaslama problemleri ile çalışılmıştır. Elde edilen sonuçların doğrulanmasının ardından ABCPWeb, ABCP algoritmasının daha önce hiç uygulanmadığı farklı kıyaslama problemleri ile test edilmiştir. Sonuçlar, literatürde yer alan Genetik Programlama yöntemiyle elde edilmiş sonuçlarla karşılaştırılarak ABCP'in başarısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
To solve a problem without any knowledge of its solution, a variety of Automatic Programming methods based on Evolutionary Computation approach have been developed. Artficial Bee Colony Programming (ABCP) is one of the recently proposed automatic programming methods. Like the Evolutionary Computation approach based other algorithms, ABCP has been preferred and applied to various problems by researchers from different disciplines. In this study, a cloud-based web application (ABCPWeb) is developed which allows to use the ABCP with no need to have any programming knowledge. ABCPWeb is firstly tested on the benchmark problems that are previously solved by ABCP. After verifying the obtained results, it is tested with various benchmark problems that ABCP have never been applied before. The success of ABCP is revealed by comparing the obtaining results with the results of Genetic Programming.