Yapılarda ayarlı kütle sönümleyici (AKS) kullanımı ve zemin etkisi
Use of tuned mass damper (TMD) in structures and soil effect
- Tez No: 533336
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA, DOÇ. DR. ERSİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada kayma çerçevesi olarak modellenen bina tipi bir yapının tepesine yerleştirilen ayarlı kütle sönümleyicisinin (AKS), optimum parametreleri farklı zemin durumlarına göre araştırılmıştır. Optimum parametreler zeminin rijit, sıkı kum, orta sıkı kum ve gevşek kum olması durumları için hesaplanmıştır. Optimizasyon aşamasında literatürde rijit zemin durumu için verilen bir optimizasyon yöntemi, hem rijit hem de farklı sıkılığa sahip kumlu zemin durumları için uygulanmıştır. Yapı ve zemin etkileşim modeli için yönetici denklemler kurulmuş, AKS'nin optimizasyonundan sonra, bulunan tasarımlar deprem etkisi altında incelenmiş ve kat yerdeğiştirmeleri, rölatif kat yerdeğiştirmeleri ve tepe nihai ivmesi açısından irdelenmiştir. Yapılan analizler göstermiştir ki optimum AKS tasarımları farklı zemin durumlarında, yapının davranışını iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum parameters of the tuned mass damper (TMD) placed at the top of a building type structure that was modeled as a shear frame were investigated according to different sand soil conditions. Optimum parameters were calculated for the rigid, dense sand, medium dense sand and loose sand. In the optimization stage, an optimization method for rigid soil conditions has been applied for both rigid and different sandy soil conditions. Governing equations have been established for the structure and soil interaction model. After the optimization of TMD, the existing designs were examined under the effect of earthquake and the floor displacements, the interstorey drifts and the top absolute acceleration were examined. Analyzes have shown that the optimum TMD design improves the behavior of the structure in different soil conditions.