Maden ocağında ölümlü iş kazasına tanıklık etmiş maden işçilerinin sosyal destek mekanizmalarının incelenmesi-soma örneği
Analysing the social support mechanisms of mineworkers' who has witnessed deadly work accident in mine - soma example
- Tez No: 533347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma İli'nde yaşanan maden kazasından sağ kurtulan maden işçilerinin yaşadıkları sorunları, sorunlarını nasıl çözdüklerini ve bu sorunları çözmede sosyal destek mekanizmalarının etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada veriler örnek olay deseninde, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yoluyla elde edilmiştir. Veri toplamada ses kaydı alınmış, alınan kayıtlar daha sonra yazıya dökülmüştür. Araştırmaya 14 maden işçisi katılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 31,86'dır ve tamamı evlidir. Araştırmaya katılanların en yüksek oranda psikolojik sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Bunun yanında ailevi fiziksel, çevresel, ekonomik ve iş ile ilgili sorunlar yaşadıkları bulunmuştur. Bu sorunların dışında; alkol kullanımı, yönlendirilmeye açık olma, medyanın etkilediği sorunlar, yanlış bilgi aktarımı gibi konularda da sorun yaşadıkları bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmanın sonuçları, yaşanan sorunların çözümü için hem profesyonel destek hizmetlerinin hem de sosyal destek mekanizmalarının etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca profesyonel desteğe oranla sosyal desteğe daha çok başvurdukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine problems of survivors of Soma mine accident which occured May 13, 2014. And also to determine, how they solve these problems and the effect of social support mechanisms to solve them. Meterials and Methdos: The data in the case of design research were obtained through semi-structured in-depth interviews. In data collection phase, audio recording had been received. After that records had been written out. 14 mineworkers has joined. the research. Findings: The mean age of the participants was 31.86 and all are married. The highest proportion of those surveyed are living in psychological problems. Besides, it is found that participants are having familial, physical, environmental, economic and job related problems. Apart from these,there are several problems such; alcohol use, convenience to orientation, media related problems, incorrect information transfer. Results: The results of the research shows that both professional support and social support mechanisms are effective for the problems encountered. It also seems that they apply social support more than professional support.