Grafen oksit içeren aerojellerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graphene oxide containing aerogels
  1. Tez No: 533349
  2. Yazar: HİLMİ MERT TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında hibrit malzemeler olan aerojellerin, içerisine belirli oranlarda grafen oksit eklenmesiyle üretimi ve üretim sonucunda elde edilen numunelerin karakterizasyonlarının yapılması hedeflenmiştir. Aerojeller sol jel yöntemi ile sentezlenmiştir. Üretim sırasında aerojel yapısına tetra metil orto silika miktarına göre ağırlıkça %1, %1,5, %2, %2,5 ve %3 miktarlarında grafen oksit takviyesi yapılmıştır. Üretilen numuneler süper kritik karbondioksit ortamında kurutulmuştur. Elde edilen grafen oksit takviyeli aerojeller FT-IR TGA, BET, SEM ve He Piknometresi ile karakterize edilmiş ve elde edilen veriler raporlanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce the aerojeles, a hybrid material, by adding graphene oxide in certain proportions and their characterization of the samples obtained as a result of production. The aerogels were synthesized by the left gel method. During the production, the airgel structure was supplemented with graphene oxide in amounts of 1, 1,5, 2, 2,5 and 3 by weight based on the amount of tethra ethyl ortho silicate. Samples were dried in supercritical carbon dioxide. The obtained graphene oxide reinforced aerogels were characterized via FT-IR, TGA, BET, SEM and He Pycnometer and the data obtained from those were reported and discussed.