Gelir dağılımı eşitsizliğinin mikroekonomisi: Seçilmiş ülkeler üzerine panel veri analizi
Microeconomicus of income distribution increase: Panel data analysis of selected countries
- Tez No: 533374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BALCI İZGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uzun yıllar boyunca iktisatçıların ilgi alanına giren gelir dağılımı eşitsizliği ve onu belirleyen unsurlar günümüzde de önemini korumaya devam etmektedir. İktisadi kalkınmada gelir dağılımı eşitsizliğini azaltıcı politikalar bütün ülke ekonomilerinin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmalar uzun dönemde eşitsizlik azalmış olsa da ülke içi ya da ülkeler arası eşitsizliğin arttığını göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı, 2002-2013 dönemi için geniş bir veri seti üzerinden gelir dağılımı eşitsizliğini belirleyen faktörleri araştırmaktır. Ele alınan ülkeler Rusya, Romanya, Türkiye, Brezilya, Ukrayna, Peru, Gürcistan, Uruguay, Tayland, Slovakya Cumhuriyeti, Arjantin, Polonya, Macaristan, İzlanda ve İrlanda olarak seçilmişlerdir. Çalışmanın bulgularına göre, gelir dağılımı eşitsizliğini azaltmada beşeri sermaye ve işgücüne katılım en önemli sosyo-ekonomik değişkenler olarak ortaya çıkmıştır. Nitelik yönünden, nitelikli beşeri sermayenin önemi ve yanı sıra işgücüne katılımda pozitif enerjiye odaklanan verimli kurumsallaşma önemlidir. Nicelik olarak açıklanabilen ve fakat nitelik olarak da geliştirilmesi gereken unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bundan sonraki bu alanda yapılacak araştırmaların bu değişkenlerde niteliği ölçen veri bulabilmesi ve bilgi sağlaması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The inequality of income distribution and the determinants of the income distribution which are in the interest of economists formany years stillmaintains its importance today.Policies to reduce income distribution inequality in economic development.Plays an important role in the agenda of the economies of the country.Althoughtheinequalityhas decreasedin thelongterm, studiesshowthat inequality increases in countryorin the countryinequality. The aim of thisthesis is to investigate the factorsdetermining income distribution inequality with a large dataset for the period 2002-2013. Discussed countries havebeen selected as Russia, Romania, Turkey, Brazil, Ukraine, Peru, Georgia, Uruguay, Thailand, Slovakia, Argentina, Poland, Hungary, Iceland and Ireland.According to the findings of the study, human capital and labor force participation are the most important socio-economic variables in decreasing income distributioninequality.Interms of quality, the importance of qualified humancapital as well as efficient institutionalization focusing on positive energy in labor participation is important.It can be explained as quantity, but it needs to be developed as qualifications.For this reason, it is important that researches in this area will be able to find and to provide data that measure the nature of thesevariables.