Geniş ölçekli sınavların sosyal ve psikolojik etkilerine ilişkin paydaş görüşleri
The opinions of stakeholders concerning the social and psychological effects of large scale examinations
  1. Tez No: 533375
  2. Yazar: GÖNÜL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş ölçekli sınavların sosyal ve psikolojik etkilerine ilişkin paydaş görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler birebir yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmıştır. Çalışma grubu Antalya ili beş merkez ilçede bulunan devlet okullarının farklı lise türlerinden 10'ar öğrenci, veli, öğretmen ve yönetici olmak üzere toplam 40 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda yapılan görüşmelerde katılımcılar; sınavların psikolojik ve sosyolojik etkilerine değinerek sınavın formatı, amacına uygunluğu, uygulanışı ve değerlendirmesine ilişkin görüşlerini sunarak geniş ölçekli sınavlara ilişkin algı, beklenti ve önerilerini sunmuşlardır. Geniş ölçekli sınavlara dair paydaş görüşleri genel olarak değerlendirildiğinde bütün katılımcıların sınavı ve sınav sürecini çok farklı şekillerde algılayıp değerlendirdikleri görülmüştür. Yapılan tanımlamaların genel olarak ortak yanı ise sınavın genellikle olumsuz bir durum, tedirgin edici bir nesne ve olayla ilişkilendirilmesidir. Bu durumda sınav sürecinin ne kadar zorlu ve stresli geçtiğinin bir işareti olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of stakeholders concerning the social and psychological effects of large scale examinations. In the research, the phenomenological study pattern of qualitative research methods was used. Maximum sampling method, one of purposive sampling methods, was used to determine the study group. In the data collection process one-to-one face-to-face interview technique was used. For this purpose, a semi-structured interview form was prepared. The study group consisted of 40 participants, 10 of whom were high school students, parents, teachers and managers from different types of state high schools in five central towns in the province of Antalya. The participants presented their perceptions, expectations and recommendations about large scale examinations by mentioning the psychological and sociological effects of the exams and by putting forward their opinions on the format, appropriateness to the purpose, application and evaluation of the exam through the interviews conducted at the end of the research. When the perceptions of stakeholders were considered in terms of large scale exams, it was observed that all the participants perceived and evaluated the exam and exam process quite differently. In general, the common aspect of the definitions is that the examination is often associated with a negative situation, object and event. And this situation can be considered as a sign of how difficult and stressful the examination process is.