Osmanlı toplumunda gayrimüslimler Ayıntab örneği (1785-1865)
- Tez No: 533373
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Genelde Osmanlı gayrimüslimlerini, özelde Ayıntab gayrimüslimlerini, idarî, ekonomik, demografik, dini ve sosyal yönden inceleyip bir bütün halinde ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, imparatorluğun özellikle son dönemlerinde yaşanan, kin, düşmanlık ve şiddet olayları üzerinde yoğunlaşmaktan ziyade, topluluklar arasındaki yaşanmışlıklar üzerinden, köklü ve derin kültürel bağlar irdelendi. Ayıntab'da uzun bir zaman dilimi içerisinde Müslüman halk ile bir arada yaşamış olan gayrimüslim tebaa konusunda genelleme yapmak ve günümüz değer yargıları ile geçmişi yargılamak yerine, elde edilen verilerle, Ayıntab gayrimüslimleri hakkında bir tipoloji ve imaj çalışması yapıldı. Farklı dini toplulukların bir arada yaşamış olduğu kent olan Ayıntab ile sınırlandırılmış olan bu çalışmanın, Osmanlı genelindeki gayrimüslim toplumunu anlamaya katkı sağlayacağı muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
In this study which aims to analyze and reveal the Ottoman non-Muslims, especially the Aintab non-Muslims in terms of administrative, economical, demographical, religious and social features, through the life experiences between the societies, rooted and deep cultural ties were studied rather than concentrating on grudge, hostility and violence that took place during the last terms of the empire. Rather than judging the past with the modern-day standard of judgment and generalize about the non-Muslim people who lived together with the Muslim community in a long period of time in Aintab, with the acquired data, typology and image study were made about the Aintab non-Muslims. This study, that was restricted with Aintab in which different religious societies lived all together, will make a significant contribution for understanding the non-Muslim society in the Ottoman empire.