20. yüzyılda tasarlanmış önemli fontların dönemin tasarımanlayışlarıyla etkileşimi ve deneysel font çalışmaları
Interaction with modern design trends of important typefaces which designed in the 20th century and experimental font works
- Tez No: 533408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN HİLMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
20. Yüzyıl, iletişimin en temel unsuru olan abecelerin basım ve çoğaltımda kullanılmasını sağlayan ve yazı karakteri veya font olarak adlandırılan çeşitli nitelikteki araçların kullanılacak teknolojiye bağlı uygun bir biçimlemeye sahip olarak en fazla geliştirildiği çağ olmuştur. Bu, aynı zamanda modern sanat hareketlerinin hızlı yaşandığı, en çok sanat hareketinin ortaya çıktığı bir çağ olmuş, sanat hareketleri tasarımın gelişimini, bir süre sonra ise tasarım eğilimleri sanat akımlarını etkilemeye başlamıştır. 20. Yüzyıl boyunca ortaya çıkan sanatsal eğilimlerin ve elbette grafik tasarım tarzlarının dolaylı veya doğrudan yazı karakteri veya font tasarımına etkisi, katkısı ve yansıması olmuştur. Bu durum karşılıklı etkileşim de içermiştir. Bu tez çalışması, bu içeriğin incelenebilmesi ve deneysel çalışmalar yapılabilmesi amacıyla beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de 20. Yüzyıla kadar olan yazı karakteri veya hurufat tasarımları ile tasarımcıları ele alınmakta; 2. Bölüm'de 20. Yüzyıldaki grafik tasarım anlayışları, tarzları veya uslüpları bağlamında önemli font tasarımları ve tasarımcıları ele alınmaktadır. 3. Bölüm'de belirlenen ve ele alınan fontların grafik tasarım tarzlarıyla etkileşimleri ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiş ve 4. Bölüm'de tez bağlamında deneysel font çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması Sonuç, Ekler ve Kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 20th century has been the era in which the most basic elements of communication, the use of prints and replicas, and the various qualities of tools, called typefaces or fonts, have been developed to the greatest extent possible, with an appropriate format depending on the technology to be used. At the same time, this was an era in which modern art movements were experiencing fast, the emergence of the most artistic movements, the art movements began to develop the design, and after a while, the design trends influenced the art movements. The artistic tendencies that have emerged during the 20th century and of course the influence of the graphic design styles on the indirect or direct typefaces or font design has been the contribution and reflection. This also included interaction. This thesis work consists of five parts in order to examine the contents and to make experimental works. In the Chapter 1, typefaces or type designs and designers of the 20th century are studied; In Chapter 2, discusses the important font designs and designers of the 20th-century via graphic design insights, styles, or stylistics. Interactions with the graphic design styles of the fonts discussed in Chapter 3 will be evaluated and experimental font works will be performed in the context of the thesis in Chapter 4.