Altı yaş üstü yeni tanı astımlı çocuklarda subklinik ateroskleroz ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical atherosclerosis and cardiac functions in newly diagnosed patients with asthma over 6 years of age
  1. Tez No: 533407
  2. Yazar: ZEYNEP KARAKAYA KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARGA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ Astım gelişiminde kalıtsal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Bu kronik enflamasyonun etkileri solunum yollarıyla sınırlı değildir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar astımlılarda kardiyovasküler hastalık sıklığının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, tanı anında hafif persistan astıma sahip çocuklarda olası subklinik ateroskleroz ve kardiyak disfonksiyon varlığını ve bunlarla ilişkili olası risk faktörlerini değerlendirmektir. METOD Bu çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Bilim Dalına solunum yolu semptomları ile başvuran, klinik bulgular ve/veya geri dönüşümlü havayolu obstrüksiyon varlığı ile hafif persistan astım tanısı almış ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden altı yaş üstü, steroid-naif, 33 astımlı çocuk dâhil edilmiştir. Çalışma anında hastaların özgeçmiş, soygeçmiş, demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kaydedilmiştir. Masum kardiyak üfürüme sahip, diğer yönlerden tamamen sağlıklı 16 çocuk da çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruptaki çocukların sahip oldukları kardiyovasküler fonksiyonlar, konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografik (TDI) yöntemlerle Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalında değerlendirilmiştir. BULGULAR Astımlı hastalarda kontrol grubuna göre subklinik ateroskleroz belirteçlerinden karotis intima media kalınlığı (CIMT) ve stiffness yüksek, distensibilite ve strain anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (her bir parametre için p0,05). Astım hastalık süresi ile Mitral E velositesi, Mitral E/A, Mitral E'/A', TAPSE, IRT, ICT, LVMPI kardiyak fonksiyon parametreleri arasında anlamlı korelâsyonlar saptanmıştır (TAPSE hariç tüm değişkenler için p0,05). SONUÇLAR Çalışma sonuçlarımız yeni tanı, steroid-naif, hafif persistan astımlı çocuklarda subklinik ateroskleroz ve subklinik kardiyak disfonksiyon varlığını ortaya koymaktadır. Hastalık süresi hem subklinik ateroskleroz hem de subklinik kardiyak disfonksiyon gelişiminde önemlidir. Özellikle astımlı hastalarda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesinde konvansiyonel EKO yerine TDI tekniğinin daha duyarlı olabileceği gösterilmiştir. Astımlı çocukların tanı anında bile subklinik bulgulara sahip olabileceği hastaların izleminde unutulmamalıdır. Anahtar Kelimeler. Astım, subklinik ateroskleroz, subklinik kardiyak disfonksiyon, doku doppler ekokardiyografi (TDI).
Özet (Çeviri)
BACKROUND. Asthma is a chronic inflammatory disease of airways in which genetic and environmental factors both contribute to its pathogenesis. The effect of chronic inflammation is not restricted or limited to airways in asthma. Epidemiological studies have demonstrated an increase incidence of cardiovascular events in patients with asthma. The aim of this study was to investigate subclinical atherosclerosis (endothelial dysfunctions), cardiovascular dysfunctions and associated risk factors in children with newly diagnosed mild persistent asthma. METHOD. 33 steroid naive children, > 6 years old who applied at Pediatric Allergy outpatient department of Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital with a h/o respiratory symptoms and diagnosed as mild persistent asthma on the basis of clinical findings and/or reversible airway obstruction were included in the study along with informed consent. All the children were subjected to full history taking including past and family history. Data regarding demographic, clinical and laboratory findings of patients were also recorded. Control group included 16 otherwise healthy, age and sex matched children, who applied to Pediatric Cardiology Department due to innocent murmur. Both conventional and tissue Doppler echocardiography (TDI) were performed by the pediatric cardiologist to evaluate cardiovascular functions in both groups. RESULTS. In Carotid arteries, there was a significant difference in CIMT, stiffness distensibility and strain measures between patients and controls (p0,05).