Kırsal alanda kadın girişimciliğinin desteklenmesinin yerel ekonomik kalkınmaya etkileri: Balıkesir ili Umay çiftliği örneği
The effects of women entrepreneurship in rural areas on local economic development: The example of Umay farm in the province of Balikesir
- Tez No: 533443
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kırsal alanlarda yerel ekonomik kalkınmada girişimcilerin rolü çok büyüktür. Kırsal alanda yaşayan kadınların yaptıkları işi ortaklaşa yürütebilme kabiliyeti ve dayanışma ağı oluşturma becerisi çok yüksektir. Fakat kırda yaşayan kadınların kent bölgelerinde yaşayan kadınlara oranla sahip oldukları fırsatlar daha azdır. Avrupa birliği son yıllarda Türkiye'ye kırsal alanların kalkınması için önemli destekler vermektedir. Özellikle kadın erkek eşitsizliğini gidermek için kırsal kalkınma fonu IPARD program aracılığı ile kadın girişimciler desteklenmektedir. Bu çalışmada kırsal alandaki kadın girişimcilerin desteklendikleri takdirde yerel ekonomik kalkınmaya etkileri ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda TKDK 'nın desteklediği 42 il arasından Balıkesir ilinin Bandırma ilçesine bağlı Doğanpınar köyü kırsalında 11 kadın ortakla kurulmuş olan 'Umay Çiftliği' araştırma sahası olarak belirlenmiştir. Araştırma sahasında kurucu ortaklar ile röportaj yapılmış ve çiftlik içinde proje süresince istihdam edilmiş 24 kadına anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular eşliğinde literatürde yer alan yerel ekonomik kalkınma ve kırsal kalkınma kavramlarının üzerinde durularak Avrupa birliği tarafından kırsal kalkınmaya finansman sağlayan IPARD programının kadın girişimcilere sağlamış olduğu desteklerden bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda başarılı kadın girişimcilerin kendi oluşumları olan yerel eylem grubu S.S. Gönen, Merkez, Hasanbey, Tuzakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliği içinde bölgelerinde yerel ürünlerin değerlendirilmesi, kendi bölgelerinde diğer kadınlara istihdam oluşturma ve onların ekonomik sürdürülebilirliklerini kazandırma, köyden kente göçü engelleme ve çevrelerindeki kadınlara rol model olma gibi birçok konuda yerel ekonomiye katkı sağladıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The role of entrepreneurs in local economic development in rural areas is significant. Women living in rural areas have the ability to carry out their work jointly and have the ability to build a solidarity network. However, women living in rural areas have fewer opportunities than women in urban areas. In recent years, the European Union provides important support for the development of rural areas in Turkey. Women entrepreneurs are supported through the IPARD, which is a rural development program, in particular to overcome the inequality of women. In this study, the effects of women entrepreneurs in the rural areas on the local economic development were presented. Within this scope, it has been determined Umay Çiftliği ' as research area which has been established with 11 women partners in Doğanpınar village of Bandırma district of Balıkesir province among 42 cities supported by TKDK. In the research area, interviews were conducted with the founding partners and 24 women who were employed in the farm during the project In the light of the findings, local economic development and rural development concepts in the literature have been emphasized and the support provided by the IPARD program to the women entrepreneurs by the European Union financing rural development has been mentioned. At the end of the study, the local action group S.S. In cooperation with Gönen, Merkez, Hasanbey and Tuzakçı Agricultural Development Cooperatives, it is seen that they contribute to the local economy in many areas such as the evaluation of local products in their regions, creating employment for other women in their regions and gaining their economic sustainability, preventing the migration from the village to the city and being a role model for the women around them.