Türkiye' de kamu personel sisteminde sağlık alanına yönelik yaşanan değişim ve dönüşüm
Lived for change and transformation in the field of public health personnel system in Turkey
- Tez No: 533444
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Halkın ihtiyacı olan hizmetleri sunmak devletlerin en tâbi görevidir. Devletler ise halkına karşı olan bu sorumluluğunu kurumlarında istihdam ettikleri çalışanlar ile yerine getirmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen çalışanlar kamu personel sistemine bağlıdırlar. Personelin göreve başladığı andan görev ile ilişkisinin kesildiği ana kadar olan sürede memurluk ile ilgili uyulması gereken tüm hususlar kamu personel sisteminde yer almaktadır. Halka sunulan hizmetin kalitesini arttırmak için öncelikle devlet ile halk arasında aracı rol oynayan personelin niteliklerinin iyileştirilmesi ve bu sebeple de kamu personel sisteminin sürekli olarak geliştirilmesi gerekmekte. Tarihsel bir süreç izlenerek Türk Kamu Personel Sisteminin gelişimi bu çalışmada ele alınmaktadır. Osmanlı devleti döneminin ve Cumhuriyet Dönemi baz alarak Türk Kamu Personel sisteminin geliştirilmesi amacıyla yapılan değişim dönüşüm hareketleri bu çalışmada ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Osmanlı devletin den başlayarak sürekli olarak bir yapılanma çalışması içerisinde olan Türk kamu personel sistemi sürekli olarak yenilenme çabası içerisinde olmuştur. Devletin halkına sunduğu en önemli hizmetlerden biriside sağlık hizmetleridir. Sağlık hizmetlerini gerçekleştiren sağlık personellerinin ele alındığı bu çalışmada sağlık personelleri kamu personel sistemi içerisinde incelenmektedir. Türkiye' de 2000 yılından itibaren hem sağlık alanına hem de sağlık personeli üzerine birçok çalışma yapılmış ve yapılan bu çalışmalar sonucunda da bir takım gelişmeler elde edilmiştir. Sağlık alanı içerisinde yer alan sağlık personeli ile ilgili tüm gelişmeler kamu personel sistemi çerçevesinde bu çalışmada ele alınmaktadır. Türk Kamu Personel Sistemi içerisinde sağlık alanına yönelik yapılan uygulamaların ele alındığı bu çalışmada sağlık personelinin durumu işlenmiştir. Sağlık alanında yapılan değişim dönüşüm çalışmaları ile sağlık çalışanlarının Türk Kamu Personel Sistemi dâhilinde ele alındığı çalışmada tarihsel süreç izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Providing the services that the people need is the most essential duty of the states. States, on the other hand, carry out this responsibility towards their people with the employees they employ in their institutions. Employees employed in public institutions and organizations are dependent on the public personnel system All mattersto be complied with regarding the çivil servants are included in the public personnel system untilthe moment when the staff startsto work. In order to improve the quality of the service offered to the public, it is necessary to improve the qualifications of the personnel whoplay an intermediary role between the state and the public and therefore thecontinuous development of the public personnel system. Following thehistorical process, the development of the Turkish Public Personnel System is discussed in this study. The transformational movements of the Ottoman State period and the Turkish Public Pe within the public personnel system. In Turkey, since 2000, it has beenmanystudies on both the healthandthe medical staff made this study wereobtained as a result of a number of developments. All development srelated to health personnel in thefield of health are handled in this study within the framework of public personnel system. Inthisstudy, thestatus of thehealthpersonnel in the Turkish Public Personnel System was discussed. The historical process has been followed in thestudy of change transformatio nstudies in thefield of health and health workers in thescope of Turkish Public Personne lSystem.