Preterm erken membran rüptürü olgularında serum amiloida'nın klinik önemi
Maternal serum amyloid a levels in pregnancies complicated with prelabor premature rupture of membranes
- Tez No: 533449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: 28-37 hafta arasındaki preterm prematür membran rüptürü (PPROM) olan gebelerde maternal serum amiloid A (SAA) düzeyinin klinik öneminin araştırılması Gereç ve Yöntem: Bu çalışma randomize prospektif bir çalışma olarak tasarlanmış olup, 2011 Ocak2012 Ocak tarihleri arasında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi başvuran ve doğum yapan toplam 88 gebe üzerinde yapıldı. PPROM grubunu; 28-37 hafta arasında kliniğimize vajinal akıntı, vajinal sıvı drenajı, perineal ıslaklık nedeniyle başvuran , geleneksel metodlar ile membran rüptürü tanısında koyulduğu toplam 44 hastadan ve yakınması olmayan, geleneksel yöntemlerle PPROM'un dışlandığı 28- 37 hafta arası 44 sağlıklı gebeden oluşmaktaydı. Çalışmaya alınan hastaların kabulünde yaş, gravide , parite, abortus, küretaj, sigara kullanımı, aylık geliri, çalışıp çalışmadığı gibi dermografik ve obstetrik özellikleri sorgulanıp ve kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm gebelerden kabulde tam kan sayımı, CRP düzeyi ölçümü yapıldı. Ateş ve diğer vital bulgular kaydedildi. PPROM hastalarından servikal kültür alındı. Çalışmaya alınan hastalardan antekubital venden yaklasık 5 cc venöz kan örneği SAA için alındı. 4000 devirde 10 dakika santrfüj edildikten sonra üstteki süpernatant kısmı ayrıldı. Elde edilen sıvılar -76 derecede dondurularak saklandı. Saklanan sıvı örnekleri Cusabio Human serum Amyloid A Elisa kiti ile Awareness marka, Chromate 4300 (USA) cihazında çalışıldı ve SAA değeri ng/dl olarak verildi. . İstatistiksel analizler istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanıldı (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Bulgular: Gruplar arasında yaş, gravide, parite, sigara kullanımı gibi demografik özellikler bakımından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ayrıca doğum şekli, doğum kilosu, cinsiyet ve APGAR skoru açısından da anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of study that investigation of the clinical signifiance of maternal serum amiloid (SAA) A level in 28-37 weeks pregnant women with preterm prematüre rupture of membranes PPROM). Material and Methods: The study was designed as a randomize controlled prospective trial. Between January 2011-January 2012, the data was obtained from 88 pregnant women who were admitted to Zekai Tahir Burak Women Hospital, Ankara at their 28-37. gestational weeks. In the study group, 44 pregnant women were diagnosed with PPROM by using traditional interventions and 44 control cases were collected via exclusion of PPROM by using same methods. Socio-demografic properties of women, like age, gravity, parity, using smoke, monthly income, employment status were noted and complete blood count and CRP were measured. Vital sings, especially fever, were recorded. Also, 5 cc venous blood was taken from patients for SAA. After centrifugation, the supernatant was saved in -76 degrees and run in Chromate 4300 (USA), Awareness brand equipment with Cusabio Human serum Amyloid A Elisa kits. The results were obtained as ng/dl. Statistical analyzes were performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 software was used (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Results: There were no significant differences between the groups for socio-demografic properties of women, like age, gravity, parity, abotion, using smoke (p>0.05). And also, there were no significant differences between the groups for type of birth, birth weight, gender, APGAR's score (p>0.05). In the PPROM group, mean gestational age at delivery was 31.3 ± 1.99, while in the control group was 38.8 ± 1.47.