Manisa ili Akhisar ilçesinde evliya kültü
Akhisar district of Manisa province cult of saints
- Tez No: 533448
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Manisa'nın il merkezi dışında en büyük nüfusa sahip olan Akhisar ilçesi, hem coğrafi konumu hem de sahip olduğu tarihî dokusuyla asırlardır farklı devletler ve medeniyetler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. 14. yüzyılda Saruhan Bey tarafından fethedilen Akhisar, 1412 yılında Osmanlı Devleti hâkimiyetine girmesinden itibaren de Saruhan Sancağı'nın bir parçası olmuştur. Anadolu'nun Müslümanlaştırılması ve Türkleşmesinde önemli rol oynayan dervişler Akhisar ilçesinin iskânında da önemli rol oynamış; bu kişilerin ölümünden sonra halkın duyduğu sevgi ve bağlılık, evliya kültünün doğmasını sağlamıştır. Manisa'nın sufî kimliği göz önünde bulundurulduğunda Akhisar ilçesi de köklü bir evliya geleneğini yansıtmış; ancak bu yönde herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Bu çalışmada Akhisar'da velîliğin nasıl algılandığı, bu kişilerle ilgili hangi anlatıların geliştiği velîlerin yattığına inanılan türbe ya da yatırlarda hangi halk inanışları oluştuğu tespit edilecektir.Çalışmanın başlangıcında; konuyla ilgili araştırma, derleme yapan çalışmalar tespit edilip bu bibliyografyaların künyeleri tespit edilecektir. Herhangi bir tarihî belgeye rastlanılamayan yatırlar için saha taraması yapılacak gözlem ve mülakat teknikleriyle halk arasında anlatılan menkıbe, efsane ve inanç anıları derlenecektir. Elde edilen bulgular görsellerle zenginleştirilecek, hangi yatırda hangi uygulamanın olduğu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Having the largest population outside the provincial center of Manisa, Akhisar has been controlled by different states and civilizations for centuries with its geographical location as well as its historical texture. Conquered by Saruhan Bey in the 14th century, Akhisar became a part of the Saruhan province since it entered the Ottoman Empire in 1412.The dervishes, who played an important role in the Muslimization and Turkification of Anatolia, also played an important role in the settlement of the Akhisar district; The love and loyalty of the people after their death, and the birth of the saints cult. Considering Manisa's sufi identity, the Akhisar mosque reflected a well-established tradition of saints, but no work has been done in this direction.In this study, it will be compiled about how the belief in Akhisar is perceived, about what develops about these people, and what popular beliefs there are in the tombs or deposits believed that the believers lay down.At the beginning of the work; Studies related to the subject, compiling works will be determined and the citation of these bibliographies will be determined. For those investors who can not find any documents or historical documents, the interviews and memorabilia of the people will be compiled by observation and interview techniques. The findings will be enriched by the visuals and analyzed to see which application is being invested.