Feminist bakış açısından evlilik ve kumalığa dair kadın anlatıları: Bir sözlü tarih çalışması
Women's stories about marriage and gambling from the feminist point of view: An oral history study
  1. Tez No: 533466
  2. Yazar: HURİYE TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarih boyunca toplumun dışına itilen kadınların görünmezliği, tesadüfi değildir. Erkek merkezli bakış açısıyla kurulan pek çok disiplin gibi, Tarih disiplininde de kadınlar“öteki”olarak değerlendirilmiştir. Feminist Teori'nin bakış açısı, mevcut kurulu düzeni tersyüz etmeyi amaçlamıştır. Bilinçli şekilde sembolik dışlamaya maruz kalan kadın kimliği, bireysel deneyimlerin benzerliği sonucunda kolektif bir bellek inşa etmiştir. Kadınların Tarihinin gelişmesi sayesinde organik, etkileşimli, yatay ve çoğul yeni bir tarih bilinci oluşmuştur. Kadınları, toplumsal aktörler olarak gören feminist teori, iktidar mekanizmaları tarafından yıllardır dikte edilen cinsiyetçi yaklaşımı yıkmaya çalışmışlardır. Bu çalışmada Feminist bakış açısından kadın anlatıları etrafında örgütlenen bir deneyim olarak kuma olgusunun erkek/kadın ilişkisi üzerinden işlenerek ele alınması oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada yöntem olarak anlatı, bellek ve hafıza gibi yeni analiz teknikleri üzerinden yeni bir tarih yaratma bilinci merkeze alınmıştır. Çalışmada Güneydoğu'nun Şanlıurfa ilinde yaşayan kadınların gündelik yaşam pratikleri, evlilik ve kuma olgusu üzerinden ele alınmış, anlatıcı ve aktarıcı konumda olan kadınların, geçmişe yönelik deneyimlerini anlatırken yaşadıkları duygu yoğunlukları yanında kuma olgusunun üretilme ve sürdürülme mekanizmaları feminist metodolojinin perspektifinden değerlendirilmiştir. Bu bağlamda çalışma, kadın anlatıları etrafında örgütlenen bir deneyim olarak, kadınların evlilik ve kuma olmaya ilişkin dayanışma, kızgınlık ve düşmanlık gibi duygularını açığa çıkarma yanında kuma olgusuna ilişkin bir bellek oluşturmuştur. Böylelikle çalışma kuma olgusuna ilişkin sözlü kültürün, bir kadın deneyimi olarak kalıcı (yazılı) kültüre dönüşmesine bir örnek oluşturmayı amaçlamıştır. Çalışmanın temel bulguları, özne olarak kadınların evlilik konusunda söz sahibi olmadıkları, evlilik kurumunun birer kuluçka makinesi olarak görüldükleri, ev içi emekleri açısından bir“proletarya”konumuna sahip oldukları ve eşleri tarafından suskunlaştırıldıklarıdır.
Özet (Çeviri)
The invisibility of women pushed out of society throughout history is not coincidental. Women are considered as“other”within the discipline of history, like many disciplines established from a male-centered perspective. The perspective of the feminist theory has aimed to invert the existing establishment. The deliberately ignored female identity built a collective memory as a result of the similarity of individual experiences. Thanks to the development of the women's history, an organic, interactive, horizontal and multiple new historical awareness was formed. The feminist theory, which considers women as social actors, has attempted to overthrow the sexist approaches dictated by the mechanisms of power for years.This study handles from a feminist point of view the phenomenon called“kuma”as an experience organized around women's narratives and elaborates it through the female-male relationship. Within this context, an awareness related to creating a new history was taken into the center in the study through appealing to the methods pertaining to new analysis techniques such as narrative, memory, and recollection. In this study, the daily life practices of women living in Şanlıurfa, a province in the South-East region of Turkey was dealt with through the marriage and the phenomenon of“kuma”; the mechanisms of production and maintenance of the phenomenon of“kuma”, as well as the intense emotions felt while reporting their retrospective experiences by the narrator women were evaluated from the perspective of feminist methodology. In this context, the study has created a memory regarding the“kuma”phenomenon as being organized around the women's narratives, as well as it has revealed the emotions of solidarity, anger, and hostility of women concerning marriage or being a“kuma.”Thus, the study aims to form an example for the transformation of oral culture related to the phenomenon of“kuma”into a permanent (written) culture as a woman experience. The main findings of the study are that women do not have a have a voice in the marriage, they are seen as an incubator within the institution of marriage, they have the position of a“proletariat”in terms of domestic labor and they are silenced by their spouses.