A Critical survey of fuzzy logic as a basis for approximate reasoning
Yaklaşımsal uslamlamanın temeli olarak bulanık mantığa eleştirel bir bakış
- Tez No: 53350
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Klasik (iki değerli) mantık sistemleri, günlük yaşamda kullanılan bir çok önermeyle ilgilenebilmek için yetersizdirler. Onlar, genelde, bunları ilgi alanlarının dışında bırakırlar. Bu tezin amacı, yaklaşımsal uslamlamanın temeli olarak bulanık mantığı eleştirel bir bakış açısıyla ele almak, ve onun insan uslamlamasını anlamak ve açıklayabilmek için, iki değerli olanlardan daha iyi bir yol vaat ettiğini, hatta halen vermekte olduğunu göstermektir. Bu çalışmada, ilk olarak, bulanık mantığın temel kavramları tanıtılır. İnsan açısından bulanıklık nasıl oluşur, ve dilsel terimlerle, özellikle dilsel sınırlayıcılarla, nasıl ifade edildiği örneklerle açıklığa kavuşturulur. Ardından, bir bulanık mantıkçının, veya herhangi bir bulanık mantık kullanıcısının, bir yararcılıkçı olarak, doğruluk ve mantık kavramlarını (böylece, bulanık mantığı da) nasıl yorumladığı verilir. Bu, aynı zamanda doğruluğun günlük yaşamda, hatta pek çok durum için bilimsel ortamlarda da, nasıl kullanıldığının bir resmini verir. Son olarak bulanık kavramlarla nasıl uslamlacağı, yani yaklaşımsa! uslamlama açıklanır.Anahtar Sözcükler : Bulanık Mantık, Yaklaşımsa! Uslamlama, Bulanık Uslamlama, Bulanıklık, Yararcılık, Yaklaşık Doğruluk, Dilsel Sınırlayıcılar
Özet (Çeviri)
Classical (bivalent) logical systems are inefficient to deal with lots of propositions used in daily life. They, generally, put these outside of their interest area The aim of this thesis is to present a critical survey of fuzzy logic as a basis for approximate reasoning, and to show that it promises, even already gives, a better, than those of bivalent ones, way of understanding and expressing human reasoning. In this study, first, basic concepts of fuzzy logic is introduced. How fuzziness occurs from a human's point of view, and how it is stated in linguistic terms, especially by using hedges, is explicated with examples. Then, a critique that how a fuzzy logician, or any user of fuzzy logic, as a pragmatist, interprets the concepts of truth and logic (hence, fuzzy logic, too) is given. This also gives a picture of how truth is used daily life, and even, for various cases, in scientific environments. Finally how to reason with fuzzy concepts, namely approximate reasoning, is explained.Key Words : Fuzzy Logic, Approximate Reasoning, Fuzzy Reasoning, Fuzziness, Pragmatism, Approximate Truth, Hedges