Tedarik zincirinde maliyet düşürme stratejileri: küresel bulanık multımoora yaklaşımı ile çin'deki tedarikçilerin değerlendirilmesi
Cost reduction strategies in supply chain: evaluating suppliers in china with the spherical fuzzy multimoora approach
- Tez No: 987926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE CENGİZ TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz küresel ekonomik düzeninde rekabet, sadece ekonomik performansın ve piyasa başarısının değil, aynı zamanda organizasyonel verimliliğin, inovasyon kapasitesinin ve sürdürülebilir kalkınmanın da belirleyici bir unsuru olarak ön plana çıkmaktadır. Rekabetin, işletmelerin üretim ve yönetim süreçlerine doğrudan etki ederek stratejik karar alma mekanizmalarını şekillendirdiği, literatürde sıklıkla vurgulanan bir olgudur. Özellikle piyasa ekonomilerinde rekabet, kaynakların etkin kullanımı, maliyetlerin düşürülmesi ve kalite düzeyinin artırılması gibi faktörlerin doğrudan tetikleyicisidir. Bu yönüyle rekabet, mikro düzeyde firmaların etkinliğini ve verimliliğini artırırken, makro düzeyde ise ekonomik büyümeye ve toplumsal refaha katkı sunmaktadır. Rekabetin bu çok yönlü etkileri dikkate alındığında, işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmeleri, stratejik maliyet yönetimi uygulamalarına bağlı hâle gelmiştir. Özellikle üretim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler açısından maliyetlerin kontrol altına alınması hem fiyat rekabetinde öne çıkmak hem de pazar payını artırmak açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, yalın üretim ve çok kriterli karar verme yaklaşımları, işletmelerin rekabet gücünü artıracak önemli yönetim araçları arasında yer almaktadır. Bu çalışma, vana üretimi gerçekleştiren bir üretim işletmesinde, yüksek üretim maliyetleri ve azalan satış rakamları nedeniyle yaşanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, üretim maliyetlerini sürdürülebilir bir şekilde azaltarak firmanın pazardaki rekabet gücünü artırmaktır. İlk aşamada, üretim sürecindeki israf, darboğaz ve verimsizlik unsurlarının tespiti ve ortadan kaldırılması amacıyla Yalın Üretim felsefesi çerçevesinde Değer Akış Haritalama yöntemi uygulanmıştır. Değer Akış Haritalama yöntemi, üretim sürecinin tüm aşamalarını ayrıntılı bir şekilde analiz ederek, katma değer yaratmayan faaliyetleri görselleştirme ve iyileştirme imkânı sunmaktadır. Bu doğrultuda mevcut durum haritası çıkarılmış, süreçteki darboğazlar ve israf noktaları belirlenmiş, ardından iyileştirme faaliyetleri planlanarak gelecekteki ideal durum haritası oluşturulmuştur. Değer Akış Haritalama uygulamaları sonucunda, üretim sürecinde gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sayesinde, firmanın üretim maliyetlerinde %17 oranında bir azalma sağlanmıştır. Bu iyileştirme, süreçteki dengesizliklerin giderilmesi, üretim akışının hızlandırılması ve gereksiz işlemlerin elimine edilmesi yoluyla mümkün olmuştur. Ancak bu oran, işletmenin piyasa rekabetinde hedeflediği maliyet seviyesine ulaşması için yeterli görülmemiş ve daha kapsamlı çözümler geliştirilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Bu noktada, çalışmanın ikinci aşamasında tedarik zinciri yönetimi kapsamında alternatif tedarik kaynaklarının değerlendirilmesi sürecine geçilmiştir. Özellikle ürün ithal etme seçeneği, daha düşük maliyetli tedarik imkânı sunduğu için stratejik bir alternatif olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu sürecin çeşitli riskler ve belirsizlikler barındırması nedeniyle, öncelikle GZFT analizi yapılmış; güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditler detaylı şekilde analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, ithalat sürecinde karşılaşılabilecek en büyük risklerden biri olan“doğru tedarikçi seçimi”konusuna özel önem verilmiş ve bu amaçla yapay zekâ destekli veri analizinden yararlanılmıştır. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodlarına göre yapılan tarama sonucunda, Çin menşeli 13 potansiyel tedarikçi firma belirlenmiş ve bu firmalar çeşitli kriterler açısından karşılaştırılmıştır. Bu karar sürecinde, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Küresel Bulanık MULTIMOORA yöntemi tercih edilmiştir. Küresel Bulanık MULTIMOORA yöntemi ile yapılan analiz sonucunda, alternatif tedarikçiler arasından en uygun olanı seçilmiş ve bu doğrultuda ithalat süreci başlatılmıştır. Çin'den gerçekleştirilen bu stratejik tedarik sayesinde, üretim maliyetlerinde ek olarak %35'lik bir düşüş daha sağlanmış ve toplamda %52 oranında maliyet avantajı elde edilmiştir. Bu sonuç, sadece iç üretim süreçlerinin yalınlaştırılması ile değil, aynı zamanda dış kaynak kullanımına dayalı stratejik kararların da maliyet yapısına önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global shifts in economy coupled with deepening market integration underpinned the central position of the concept of competition in the contemporary business mindset. Conventionally addressed as a matter of price and competitive advantage, the competition has today become a multidimensional fact which is shaped not only by economic performance of the businesses but also by their organizational efficiencies, technological innovation capacities, environmental awareness and sustainable development approaches. It is a basic fact, as frequently stressed in both theoretical literature and applied research, that the competition is a key factor which guides strategic decision-making processes of the business, and therefore directly affects the production and management dynamics. The effectiveness of competition, particularly in liberal market economies, is not only limited with internal performances of the firms but also encourages effective distribution of resources, contributes to overall efficiency of economy and triggers decreases in production costs and increases in product/service quality. It, at the micro level, helps firms to optimize their production, marketing and supply processes, while, at the macro level, creating positive effects on the indicators such as economic growth, employment growth and social welfare. In this context, the competition goes beyond being a simple element of survival strategies of businesses into a core component of development policies at both national and global scale. At this backdrop, businesses need not only to maintain operational excellence but also to embrace strategic cost management practices in order for them to have a sustainable advantage in the heat of global competition. Especially for manufacturers, it is of vital importance to analyze costs systematically, keep them under control and restructure them with a continuous improvement approach in order to gain an edge in price competition, increase customer satisfaction and hold a strong position in the market. At this point, lean manufacturing practices and multi-criteria decision-making methods are among the priority areas of research and practice in strategic management literature and practices. In this context, the present study is designed to find solutions to the critical problems encountered by a valve manufacturer, such as high manufacturing costs and decreased sales volume. The basic aim of the study is to reduce total manufacturing costs sustainably by eliminating wastage, inefficiencies and bottlenecks, and, as a result, to reinforce competitiveness of the firm in the industry. For this purpose, Value Stream Mapping method, a core principle of Lean Manufacturing approach, is employed in the first stage of the study. Value Stream Mapping provides a systematic visualization on the present state of the manufacturing processes, making it an effective analysis tool to identify the processes which fail to generate value, as well as opportunities for process improvement. xxii As part of the study, we first charted a detailed map of the existing manufacturing process, identifying bottlenecks, and process steps plagued with time loss and wastage. Then we used the results from the analysis to optimize the manufacturing process, thanks to which we achieved a 17% decrease in manufacturing costs. This improvement is made possible thanks to removal of process stream imbalances, elimination of processes failed to create value, and improvement of overall manufacturing efficiency. However, this cost advantage is not found sufficient to achieve the goals of the firm vis-a-vis the global competition, and therefore more indepth strategic solutions are needed. To this end, the second stage of the study included a survey on the alternative sourcing options as part of supply chain management as well as an analysis on the import-based sourcing strategies, in particular. Conducted to identify low-cost sourcing options, these analyses suggested the import as the most viable option. However, import process entails various risks as much important as the cost advantage, therefore, SWOT Analysis is applied before proceeding to the strategic decision-making. This analysis systematically demonstrated the internal capacity of the business and external opportunities/threats, contributing to a healthier base for decision-making. As a result of the analysis,“selecting right supplier”is identified as one of the key risk factors, and advanced data analysis methods are used to minimize this risk. In this context, China-origin 13 potential suppliers are short-listed as a result of the analysis based on Harmonized System codes. These firms were subjected to a multicriteria evaluation, such as quality, cost, lead time, reliability, where Spherical Fuzzy MULTIMOORA method, a multi-criteria decision-making method, is used for analysis. This method is chosen as it has capability to work with data which entails uncertainty and fuzziness, going beyond conventional decision-making methods. As a result of analyses, the most suitable firm is identified among potential suppliers, and then import process is initiated. Thanks to this strategic sourcing from China, production costs are reduced by an additional 35%, resulting in a total cost advantage of 52%. This result clearly demonstrates the transformative effect of strategic decisions based on the use of external sourcing on the cost structure and competitive capacity of the business, besides the internal efficiency increases with lean manufacturing methods. As a result, this study concretely demonstrates how effective combination and integration of lean manufacturing philosophy and multi-criteria decision-making methods is in optimization of manufacturing costs, and sustainability of competitive advantage. This holistic approach offers a feasible strategic road map not only for the business studied but also for similar firms operating in similar industries. The findings from our study show that effective and systematic application of Value Stream Mapping, a Lean Manufacturing method allows for a holistic analysis on, and operational optimization of, the manufacturing processes. Said improvement process is not only limited to short-term outputs such as reduction of wastage, and effective use of resources, but also offers strategic acquisitions such as identification of process bottlenecks and maintenance of process continuity. On the other hand, integration of Spherical Fuzzy MULTIMOORA approach, a multicriteria decision-making method, in order to reinforce rationality of strategic-making process provides decision-makers with a solid decision-making support mechanisms based on scientific principles in the multidimensional and uncertainty-dominant cases. This advanced method enables more systematic and objective comparisons among alternatives while making use of flexibility offered by fuzzy logic in modelling of the uncertainties. Thanks to this methodological integration, businesses have the means to achieve concrete and quantifiable cost savings in the short-term, while laying an important ground for decision-making processes which will create competitive advantage in the long-term, prioritizing sustainability and contributing to corporate development. Consequently, this research offers solid tools for manufacturers to improve their operational effectiveness while also suggesting an integrated model built on a scientific basis in strategic decision-making processes. With this aspect, the study not only makes genuine contributions to the academic literature, but also provides practitioners with a practicable, feasible and guiding framework to further develop decision-making support system